BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ukrán lépés megemelte a gáz árát, egy módon Magyarország mégis nyertessé válhat

Megosztja az uniós tagállamokat, hogy januártól az ukránok már nem engedik át a területükön az orosz gázt. A gáz tranzitjának megszűnése megemelte a gáz piaci árát, ami az egész uniós energiapiacra hat. Magyarországnak azonban segíthet az ukránok döntése abban, hogy megnövekedjen a bevétele és regionális gázelosztó szerepbe kerüljön.

Az ukrajnai gáztranzit leállításáról írt elemző cikket a Magyar Nemzet Hortay Olivérrel, a Századvég Gazdasági Folyamatok Kutatóintézetének igazgatójával folytatott beszélgetése kapcsán. Hortay Olivér a lapnak számba vette az európai gázellátás alakulását, benne Magyarország szerepét. 

gáz
Magyarország nyertese lehet az orosz gáz tranzitjának ukrajnai leállításának
Magyarország nyertese lehet az orosz gáz tranzitjának ukrajnai leállításának / Fotó: AFP

A gázszállítás leállítása érzékenyen érintette Európa egy részét

Hortay Oliver úgy látja, hogy az ukránok év elejétől hatályos lépése megosztja Európát. Az uniós tagállamok egy része azon az állásponton van, hogy az orosz gáz szállításának beszüntetése jó, mivel így az Ukrajnát megtámadó Oroszországnak kevesebb lesz a bevétele. Más országok ugyanakkor azt az nézetet osztják, hogy az ukrajnai tranzit leállásának a teljes európai közösséget érintő káros következményei lesznek.

Az álláspontok azért különbözhetnek egymástól, mert mást vesznek számításba. Az előbbi csoport tipikusan a mennyiség oldaláról közelíti meg a kérdést, és ilyen értelemben igazuk van abban, hogy rövid távon, akut ellátási problémát a tranzit leállása nem okoz. Ugyanis valamennyi uniós tagállam tartalékai az alternatív beszerzési útvonalakkal együtt lehetővé teszik, hogy a kieső mennyiséget helyettesítsék az idei fűtési időszakban.

Igaz, Szlovákia és Ausztria esetében vannak kihívások, de ott is megoldható a helyzet a viszonylag sok betárolt energiahordozó és az alternatív beszerzések segítségével – magyarázta az energiapiaci szakértő.

Mindez viszont nem jelenti azt, hogy ténylegesen az EU javát szolgálja az ukrán tranzitgázcsapok elzárása. Az idei első kereskedési napon a tavalyi legmagasabb ár felett nyitottak az európai gáztőzsdék, vagyis rögtön megmutatkozott, mennyire káros a kínálat szűkülése. A tagállamok gázpiacai erősen kapcsolódnak egymáshoz, vagyis a negatív következmények valamennyi országra hatnak. A fokozottan érintett államoknak további hátrányokkal kell számolniuk.

Az, hogy a tranzit leállása az európai közösség számára gazdasági nehézségekkel jár, azért lényeges, mert az EU legsúlyosabb versenyképességi problémája az energiahordozók magas ára.

Ma az európai vállalatok négyszer-ötször annyit fizetnek a földgázért, mint az amerikaiak. Ez a hátrány csak úgy lenne ledolgozható, ha a jelenleginél jóval több gáz érkezne a térségbe, hogy a kínálat bővülése lenyomja az árakat – mutatott rá a szakértő.

Van öröm az ürömben a magyaroknak

Magyarország szempontjából viszont lehetőséget jelenthet a kedvezőtlen helyzetben az, hogy az ukrán tranzit kiesése felgyorsíthatja azt a tendenciát, hogy a korábbi, csak fogyasztói pozícióból regionális gázelosztó szerepbe kerüljön.

Hazánk ezzel szert tehet tranzitbevételre, továbbá erősödik a geopolitikai pozíciója: a környező országok energiaellátása függ majd a hazánkon áthaladó energiahordozó-szállítmányoktól.

Sőt, Magyarország már az elmúlt évben rekordmennyiségű földgázt értékesített Szlovákia irányába, és a néhány évvel ezelőtti állapottal szemben a magyar–ukrán határon tipikusan a keleti irányba áramlott a gáz.

Az Európai Bizottság szankciós politikája drágította a gázt, hiszen szűkítette a kínálatot.

Magyarország azon az álláspontont van, hogy minél több beszállítónak és minél több útvonalon lehetővé kell tenni azt, hogy az európai piacra vihesse a földgázt, a szereplők versenyezzenek egymással, így lefelé hajtva az árakat. Ahhoz, hogy mindez megvalósuljon, kapacitásbővítések szükségesek, az elmúlt években pedig komoly előrehaladás látszott e téren, és vélhetően folytatódik a tendencia – mondta a lapnak Hortay Olivér.

A továbbiakban a kérdés az lesz, hogy a Szerbia felől érkező Török Áramlat kapacitását lehet-e növelni és ha igen, mikor. Az érintett országok mindegyike, így hazánk is jelezte több alkalommal, hogy támogatnának egy ilyen beruházást.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.