Japánban pénteken lépett hatályba az a 2023-ban meghozott törvény, amely lehetővé teszi, hogy akár több mint 60 évre meghosszabbítsák az ország atomreaktorainak üzemidejét.
Az elősző szabályozás, amely
a 2011-es fukusimai katasztrófa után, 2013-ban született, csak legfeljebb 40 éves üzemidőt engedett meg úgy, hogy ez a felügyeleti hivatal engedélyével meghosszabbítható legfeljebb 60 évre.
A kormány több okból volt kénytelen meghosszabbítani a reaktorok lehetséges élettartamát.
Egyrészt csökkenteni akarta az ország károsanyag-kibocsátását, másrészt az ukrajnai háború miatt úgy gondolta, hogy az ország energiaellátásának még önállóbbnak és stabilabbnak kell lennie. Ezeket figyelembe véve azonban az energiaszükséglet kielégítéséhez még nagyobb arányt kell képviselnie az atomenergiának a különböző energiafajták közül.
Az új törvény értelmében egy reaktor 60 évnél is tovább működhet, de ebbe nem számítanak bele azok az időszakok, amelyekre működésüket bármilyen indokolt okból fel kellett függeszteni.
Az ország legrégibb reaktora, a Kansai Electric Power cég által üzemeltetett takahamai erőmű 1-es számú blokkja például, amely 1974-ben kezdett el üzemelni, akár 72 évi működésre is engedélyt kaphat, mert biztonsági vizsgálatok és más okok miatt a fukusimai katasztrófa után 12 évig nem termelt áramot.
Szintén pénteken a tokiói felsőbíróság felülbírálta azt az alacsonyabb fokú 2022-es ítéletet, miszerint a fukusimai erőművet is üzemeltető TEPCO villamospari cég volt vezetőinek pénzbüntetést kell fizetniük, amiért nem akadályozták meg a 2011-es katasztrófát.
Az ítélet szerint a TEPCO menedzsmentje gyakorlatilag nem tudott előre gondoskodni olyan erős védműről, amely elegendő lett volna a földrengés előidézte hatalmas szökőár kivédéséhez, és annak megakadályozásához, hogy a tengervíz elöntse az erőművet. Az alsóbb fokú bíróság összesen 13 ezer milliárd jen (31 500 milliárd forint) megfizetésére kötelezte őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.