Teherán tagadja, hogy 60 százalékos feletti szintre dúsított volna uránt, miután az atomfegyverekhez szükségeshez közeli szintűre dúsított uránt találtak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) munkatársai Iránban.

Iranian and Russian technicians work at the operation room of the water purifying facility at the Bushehr nuclear power plant in the Iranian port town of Bushehr, 1200 Kms south of Tehran, on February 25, 2009. Iran's first nuclear power plant, which was undergoing tests on February 25 after construction was completed by Russia, has been delayed for more than three decades. AFP PHOTO/BEHROUZ MEHRI
Fotó: AFP

Mindeddig nem tettünk semmilyen lépést a 60 százalékos szint feletti urándúsítás irányába. A 60 százalék fölé dúsított uránrészecskék jelenléte nem jelenti az urándúsítás 60 százalék fölé emelésével járó nukleáris gyártási tevékenység elindítását

– fogalmazott Behrúz Kamalvandi, az iráni atomenergiai szervezet szóvivője hétfőn az IRNA hivatalos iráni állami hírügynökség közleménye szerint.

Együttműködésre szólította fel Iránt a NAÜ

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) igazgatótanácsa új határozatot fogadott el egy zárt ülésén, amelyben felszólítja Iránt, hogy sürgősen működjön együtt a szakosított ENSZ-szervezettel a három be nem jelentett atomlétesítményben talált uránnyomok ügyében folyó vizsgálatban.

Az iráni nukleáris létesítmények ellenőrzését végző NAÜ munkatársai 84 százalékos szintre dúsított uránt találtak Iránban, amely nagyon közel áll a fegyverekhez szükséges 90 százalék körüli szinthez 

– jelentették be diplomaták hétfőn, miközben a NAÜ hangsúlyozta, hogy folyamatos párbeszédet folytatnak Teheránnal a legfrissebb fejleményekkel kapcsolatban.

A picture taken on November 10, 2019, shows an Iranian flag in Iran's Bushehr nuclear power plant, during an official ceremony to kick-start works on a second reactor at the facility. - Bushehr is Iran's only nuclear power station and is currently running on imported fuel from Russia that is closely monitored by the UN's International Atomic Energy Agency.
Fotó: AFP

Irán 2021 áprilisa óta akár 60 százalékos tisztasági szintre dúsította uránkészletei egy részét. Három hónappal ezelőtt pedig egy másik, hegyi telephelyén, a fordói urándúsító üzemben is megkezdte az ottani készlet 60 százalékos tisztasági szintre dúsítását.

A Bloomberg News amerikai üzleti-politikai hírportál által vasárnap éjjel közzétett eredeti hírt két diplomata is megerősítette a Reuters brit hírügynökségnek.

A kérdés az, hogy ez csak technikai malőr volt-e, vagy szándékos (tevékenység eredménye). A NAÜ mindenesetre magyarázatot kért Irántól

– fejtette ki az egyik diplomata a Reutersnek.

Február elején a NAÜ bírálta Teheránt, amiért nem tájékoztatta a nemzetközi szervezetet arról a „jelentős” változtatásról, amely az uránt közel 60 százalékos szintre dúsító két centrifuga-csoport közötti összeköttetést érintette a fordói létesítményben.

Számos diplomata kifejtette, hogy az eltitkolt változtatás gyakorlati jelentősége, hogy Irán akár gyorsan át tudott állni a magasabb urándúsítási szintre.

Az Egyesült Államok 2018-ban kilépett a Teherán és a nyugati nagyhatalmak által 2015-ben aláírt nukleáris megállapodásból (JCPOA), amely az iráni nukleáris tevékenység korlátozásáért cserébe lehetővé tette a közép-ázsiai országgal szemben hozott nyugati szankciók feloldását.

Az amerikai szankciók 2015-ös ismételt életbe léptetésére Teherán azzal válaszolt, hogy visszavonta az iráni nukleáris tevékenységnek a megállapodásban vállalt korlátozását, és az iráni urándúsítást olyan szintre emelte, amelyet követően Rafael Grossi NAÜ-főigazgató kijelentette, hogy az iráni atomalku immáron csak egy „üres váz”.