BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az elmúlt év rekordot hozott rekord hátán

Rekordmeleget hozott a Földön az elmúlt egy év mindegyik hónapja és a következőkben további hőhullámok várhatók.

A globális átlaghőmérséklet idén májusban 1,52 Celsius-fokkal haladta meg a történelmi átlagot és egyben rekordmeleget hozott az Európai Unió Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálata szerint. Az elmúlt 12 hónap globális átlaghőmérséklete pedig 1,63 Celsius-fokkal volt magasabb az iparosodás előtti szintnél, azaz meghaladta azt az 1,5 Celsius-fokos küszöböt, amely a döntéshozók szerint veszélyezteti a fennálló ökoszisztémát – írja a Bloomberg.

A klímaváltozás felerősíti a szélsőséges időjárás hatásait és rekordoka hoz
A klímaváltozás felerősíti a szélsőséges időjárás hatásait és rekordoka hoz / Fotó: Angelos TZORTZINIS / AFP

Rekordmeleg 

Magyarországon a HungaroMet (volt OMSZ) adatai szerint májusban 12 nap számított nyári napnak, amely kettővel haladja meg az 1991 ̶ 2020 közötti középhőmérsékletet. Az időjárási adatszolgáltató megjegyezte, hogy hazánkban májusban hőségnap nem volt, miközben a sokéves átlag 1 nap ilyenkor.

Májusban hazánk egész területén melegebb volt a szokásosnál: a középhőmérséklet 1,4 Celsius-fokkal alakult magasabban az 1991 ̶ 2020-as sokéves értéknél. 

A 17,5 Celsius-fokos havi középhőmérséklet a 16. legmelegebb május volt 1901 óta, holtversenyben az 1924-es és az 1945-ös év májusaival.

Indiában májusban több mint 50 Celsius-fokot mértek, az elmúlt napokban pedig százan haltak meg a legmelegebb szövetségi államban. Az Egyesült Királyságban is megdőlt a májusi melegrekord.

Májusi átlagos hőmérséklet a Földön, grafika.
 

Az elmúlt években az El Niño jelentkezett a Csendes-óceánon. Ez a jelenség az egész Földre kihat, és jellemzően hőmérsékleti rekordokat hoz. Helyét ezekben a hónapokban veszi át a La Niña, amely egyes helyeken szárazságot, máshol pedig áradásokat és hurrikánokat okoz. A La Nina akkor fordul elő, amikor a Csendes-óceán felszíne az Egyenlítő mentén lehűl, míg az El Nino akkor, amikor a vízfelszín felmelegedik.

A hőség még csak ezután mutatja ki a foga fehérjét

Matthew Dross meteorológus szerint az Atlanti-óceán hőmérséklete rekordokat döntött az elmúlt hónapokban, és hozzájárul majd a délkelet-európai országokban uralkodó hőséghez. A klímamodellek szerint az idei lesz az eddigi legmelegebb év. Perzselő nyárra kell készülni az északi féltekén.

Júniusban több turista meghalt a görögországi rekkenő hőségben és erdőtüzek törtek ki. Az Európában tapasztalható magas hőmérséklet azt is jelenti, hogy az erdőtüzek kockázata rendkívüli magas Görögországban és Spanyolországban, és a Francia Riviérán.

Fotó: Angelos TZORTZINIS / AFP

A Bloomberg meteorológusi körképe szerint Görögországban, Spanyolországban és Olaszországban lesz a legmelegebb júliusban. Eközben Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban átlag alatti hőmérséklet várható a hónap nagy részében. Nagy-Britanniában és Franciaországban az átlag alatti csapadékmennyiség várható júliusban.

Észak-Olaszország és a Balkán északi része a heves esőzések, pusztító szelek, viharok és jégesők központjai lesznek júliusban mivel itt ütközik össze az észak-európai hűvösebb és a délkeleti melegebb levegő.

Hőség: újabb nyári rekordok dőlhetnek meg idén Európában

Szinte minden évben találkozhatunk valamilyen melegrekorddal a nyár folyamán is. A csúcshőmérsékletek megdőlése és a különböző éghajlati jelenségek megjelenése kapcsán a szakértők felhívják a figyelmet a Föld felmelegedésére, amely komolyabb és tudatosabb környezeti odafigyelést igényel Európában.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.