BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hanoi a világ legszennyezettebb levegőjű városa

A hatóságok felszólították az embereket, hogy viseljenek maszkot, és korlátozzák a szabadban töltött időt, de az ingázók nehezen kaptak levegőt a bűzös szmogtól, amely a téli hónapokban a város szerves része.

Vietnám fővárosa, Hanoi jelenleg a világ legszennyezettebb levegőjű városa az IQ AirVisual légszennyezettséget vizsgáló svájci cég összesítése szerint. Az Ázsia regionális termelési központjának számító, a kontinens egyik leggyorsabban fejlődő gazdaságú országának fővárosát hetek óta sűrű és fojtó szmog lepi el a jelentős gépjárműforgalom, a szemétégetés és az ipari tevékenység miatt.

Fotó: AFP

Ezek mellett a szénerőművekből származó szén-dioxid-kibocsátás és a mezőgazdasági égetések tovább súlyosbítják a problémát. A mérések szerint Hanoiban a porszemcse-koncentráció – azaz a PM2,5 (2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű) szennyezőrészecskék sűrűsége – péntek hajnalban elérte a köbméterenkénti 266 mikrogrammot, ami 17-szerese az Egészségügyi Világszervezet által elfogadhatónak minősített értéknek. 

A hatóságok felszólították az embereket, hogy viseljenek maszkot, és korlátozzák a szabadban töltött időt, de az ingázók az AFP-nek elmondták, hogy nehezen kaptak levegőt a bűzös szmogtól, amely a téli hónapokban a város szerves része. 

Az állami média jelentése szerint Tran Hong Ha miniszterelnök-helyettes a közlekedési minisztériumban csütörtökön tartott megbeszélésen az elektromos járművekre való mielőbbi és gyorsított ütemű átállásra szólított fel a légszennyezettség csökkentése végett.

Hanoi korábban azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra a városban közlekedő összes taxi és a buszok fele elektromos meghajtású lesz. Az IQAir csoport tavalyi összesítése szerint 2024 végén még a pakisztáni Lahor volt a világ legrosszabb levegőjű városa, megelőzve az indiai fővárost, Újdelhit, valamint a harmadik helyezett Pekinget.

Kemény világ jön a milánói dohányosokra: már az utcán sem gyújthatnak rá

Európa-szerte küzdenek a dohányzás visszaszorításáért, ám azt a szigort, amit Milánó vezetett be január 1-jén, kevés város lépte még meg. Az olasz városban ugyanis az idei évben már semmilyen közterületen nem lesz szabad rágyújtani, beleértve az utcát is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.