Az energiahatékony hűtő immár nem luxuscikk, hanem alapfelszereltség kell, hogy legyen egy háztartásban vagy egy konyhában. Hogy miért? Mert az energiahatékonyság még sosem volt ennyire fontos! Ha energiahatékony egy hűtőszekrény, akkor csökkenti az otthonunk áramfogyasztását, ezzel hosszú távon pénzt takarít meg a családnak. Emellett a környezetet is védi, mert kevesebb szén-dioxidot bocsát ki közvetve, valamint kisebb terhelést jelent az elektromos hálózatra. Mindez a hűtőszekrény kialakításánál használt fejlett technológiának köszönhető, aminek van még egy előnye: egy energiahatékony hűtő a legtöbb esetben halkabb működéssel jár, így komfortosabb a használata.
Ezeket éppen azért találták ki, hogy segítsék a vásárlókat a tudatosabb, jobb döntés meghozatalában, de az is lényeges, hogy ezzel ösztönzik a gyártókat a hatékonyabb technológiák kifejlesztésére. A címkék segítenek összehasonlítani a gépek, jelen esetben a hűtőszekrények vagy konkrétabban például az alulfagyasztós hűtők energiafogyasztását, így az ár mellett ez is egy tényező lehet a választási folyamat során. Mivel egységesített a formula, így az energiahatékonysági címkék átlátható módon jelenítik meg a legfontosabb információkat.
A régebbi besorolásra talán mindenki emlékszik: azt kellett figyelni, hogy az A betű mögött hány pluszjel található. Az A besorolás csupán középmezőnynek számított, a technológiai fejlődés miatt fölötte helyezkedett el az A+, az A++ és az A+++ is. Mondani sem kell, hogy egy laikusnak ez mennyire zavarónak számított. Persze a címkén legtöbbször ott voltak a pontos adatok, azaz az éves áramfogyasztás, a térfogat, a hűtési teljesítmény, ám a vásárlók leginkább csak az A betűt keresték. Ennek véget kellett vetni, amire egy új, egyszerűbb skála bevezetése jelentette a megoldást.
2021 márciusától az Európai Unió bevezette az új energiacímkézési rendszert, amelynek célja az egyszerűbb megértés és az átláthatóság mellett az energiafogyasztás csökkentése és a környezetvédelem elősegítése volt. Eltűntek a pluszjelek, ehelyett egy egyszerűbb, A-tól G-ig terjedő skálát hoztak létre – az A a legenergiatakarékosabb, a G a legkevésbé hatékony. A gépekre vonatkozó követelményeket is módosították az eredményesebb kategorizálás miatt. Az új címkéken szerepel QR-kód, amely egy uniós digitális adatbázishoz vezet, ahol a fogyasztók részletes műszaki adatokat találhatnak a termékekről, továbbá megtalálható rajta az éves energiafogyasztás kilowattórában, ami segít megbecsülni a működési költségeket. Mindez hozzájárult a hűtők pontosabb energiahatékonysági besorolásához.
Ha tehát új hűtő vásárlásán gondolkozunk, biztosan találkozunk az energiahatékonysági címkékkel a keresés során. Érdemes ezeket alaposan átnézni, összehasonlítani, illetve mindig ajánlott az A betűt keresni, ezzel hozunk ugyanis környezettudatos döntést a vásárlással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.