Egyszerűbben fogalmazva: az MI olyan, mint egy „okos számítógép”, amely képes tanulni és gondolkodni – hasonlóan az emberhez.
Hogyan használhatjuk a mesterséges intelligenciát a mindennapi munkában – kérdeztük Kenyeres Tamást, az Inno-Comp Kft. gazdasági vezetőjét.
A mesterséges intelligencia ma már nem csak a jövő zenéje. Olyan praktikus eszközök állnak rendelkezésünkre, amelyek gyorsítják és hatékonyabbá teszik a munkavégzést.
A mai tendenciák alapján a mesterséges intelligencia forradalmasíthatja a gyártást – a karbantartástól a minőség-ellenőrzésen át az energiahatékonyságig. Az alábbiakban felsorolok néhány területet.
Speciális alkalmazások
Az OpenAI 2022 novemberében elindított ChatGPT-je óta a cégek egyre több lehetőséget látnak az MI-ben – ugyanakkor meg is próbálják kordában tartani a használatát, mivel aggódnak a bizalmas adatok kiszivárgása miatt. Egyes vállalatok attól tartanak, hogy érzékeny információk juthatnak ki akár az algoritmusok, akár a versenytársak felé. A mesterséges intelligencia használata során adatvédelmi és biztonsági kérdések merülnek fel.
Ezekre a kérdésekre ma még sokszor nem létezik egyértelmű válasz, így a felelős használat és az átláthatóság kulcsfontosságú.
Az Inno-Comp Kft. termoplasztikus, polipropilén alapú granulátumot gyárt az autóipar, a háztartási elektronika és a csomagolóipar számára. Jelenleg az alábbi területeken vizsgáljuk a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának lehetőségeit:
Számlakezelés automatizálása: jelenleg az elektronikusan beérkezett számlák adatait manuálisan rögzítjük a vállalat számlaiktató rendszerébe. Vizsgáljuk annak lehetőségét, hogyan lehetne az adatfeldolgozást MI segítségével automatizálni.
Fő célkitűzésünk, hogy az MI alkalmazásával növeljük a hatékonyságot és gyorsabb reagálóképességet biztosítsunk a vevői igények változására.
Végezetül felmerül a jogos kérdés – helyettesítheti az MI az embert? A rövid válasz: nem. Legalábbis a jelenlegi ismereteink szerint még nem.
Bár az MI képes hatalmas adathalmazok objektív elemzésére, és adott algoritmus alapján mindig következetes eredményre jut, hiányzik belőle az emberi intuíció, érzelmi intelligencia és kreativitás. Egy ember másként értelmezheti ugyanazt az adatot a tapasztalatai, hangulata, vagy akár értékrendje alapján.
A gépek logikusak, gyorsak és precízek, de nincs meg bennük a „megérzés”, a kontextusban gondolkodás és az értelmezés mélysége, amit az emberi agy olykor pillanatok alatt képes előállítani.
Ezért a mesterséges intelligencia nem az ember helyettesítésére, hanem a támogatására a leghasznosabb. Olyan, mint egy nagyon okos asszisztens – nem dönt helyettünk, de segít, hogy mi jobb döntéseket hozzunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.