Az idei évben az is megkezdte a felzárkózást a tavalyi gyengébb évet követően, miközben jelentősen élénkülhet a külföldi ingatlanbefektetők kereslete a hazai lakóingatlanok iránt egy új szabályozásnak köszönhetően.

Budapest, 2022. március 2.A felújított Lónyay-Hatvany villa a budai Várhegyen a Csónak utcában, amelyben Aranybástya néven,étterem és kávéház nyitott meg. Nevét onnan kapta, hogy a Budai Vár török korban lerombolt Aranybástyája helyére egykoron eredetileg Ybl Miklós tervezte Lónyay Menyhértnek, az Andrássy-kormány pénzügyminiszterének, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének, későbbi miniszterelnöknek az 1872-ben épült villát. A klasszicista elemeket is tartalmazó neoreneszánsz épületet 1923-ban vásárolta meg báró Hatvany Ferenc műgyűjtő, aki beköltöztette 800 műtárgyból álló gyűjteményét is a villába. A második világháborúban bombatalálatot kapott, kiégett, majd lebontották. Az ezredforduló után teljesen újraépítették, ám az elmúlt években üresen állt. A közelmúltban a Batthyány Lajos Alapítvány számára újították fel, az épületet a jövőben a szervezet székházaként és rendezvények megtartására használják majd.MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba ***************************Kedves Felhasználó!Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzője/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
A harmadik országból érkezők vendégbefektetői vízumot kapnak, ha legalább 200 millió forintért vesznek ingatlant Magyarországon.
Fotó: Jászai Csaba

Vendégbefektetői vízumot kaphatnak a nem EU-s vevők

„2024-től egy új jogszabály alapján az Európai Unión kívüli országokból érkezők vendégbefektetői vízumot kaphatnak akkor, ha legalább 500 ezer euróért vásárolnak lakóingatlant vagy minimum 250 ezer euróért vesznek a jegybank által nyilvántartott ingatlanalapok befektetési jegyeiből. Az EU több országában is működik hasonló szabályozás, 

Magyarországon 500 ezer euró – vagyis 190-200 millió forint – a lakásvásárlás alsó értékhatára, ami a hazai ingatlanpiac felső szegmensét fedi le.

Jelenleg több mint 8500 olyan lakóingatlan szerepel a kínálatban, amely megfelel ezeknek a feltételeknek. Ezen a piacon így már pár száz tranzakció is jelentős mozgást jelent” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Az új szabályozás szerepet játszhatott abban, hogy az idén januárban a 200-500 millióért eladásra szánt lakóingatlanok iránti kereslet országosan 8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

Az országon belül élesek az eltérések. Az ilyen áron kínált budapesti ingatlanok iránt érdeklődők száma éves összevetésben 16 százalékkal nőtt, a vármegyeszékhelyeken pedig 25 százalékkal emelkedett. Közben a kisebb városokban és községekben – ahol viszonylag kevés ilyen ingatlan található – csökkenés következett be. A topkategóriát jelentő 500 millió és 5 milliárd forint közötti áron eladó lakóingatlanok iránti érdeklődés minden településtípus esetében visszaesett, mégpedig 11 százalékkal.

Honnan jönnek a külföldi vásárlók? 

Balogh László az ingatlan.com saját adatait ismertetve közölte, hogy a legtöbb külföldi lakásvásárló továbbra is az uniós országokból érkezik.

Az EU-n kívüli helyszínek közül pedig tavaly 

  • az Egyesült Államokból, 
  • az Egyesült Királyságból, 
  • Törökországból, 
  • Indonéziából és 
  • Svájcból érkezett jelentős számú érdeklődés az eladó lakóingatlanokra. 

A felsorolt államokból országonként legalább kétezer érdeklődés érkezett az ingatlan.com-on meghirdetett eladó lakóingatlanokra.

A portál szakértője szerint 2024-ben még tovább nőhet a külföldi érdeklődés az eladó ingatlanokra, miután a KSH adatai alapján már 2022-ben is közel ezerrel több lakásvásárló érkezett az országhatáron kívülről, mint a koronavírus-járványt megelőző 2018-as csúcsidőszakban.

Átárazzák a lakásokat: minden harmadik eladó nagyot lépett

Bár az eddigi hírek a kereslet berobbanásáról szóltak, az év mégis áreséssel indult, majdnem minden harmadik eladásra szánt ingatlannak csökkentették az árát Magyarországon. Átlagosan nem is kevéssel, mintegy 10,5 százalékkal mérséklődtek az irányárak az OTPotthon adatai szerint.