A romakérdés kiélezése nem segíti elő a problémák megoldását; a magyar cigányság integrációját parlamenti és kormányzati eszközökkel szükséges előmozdítani -- adta hírül az MTI Szájer József és Farkas Flórián közös álláspontját. A keddi találkozóra az adta az alkalmat, hogy az Európai Parlament vegyes bizottsága október 11-i brüsszeli ülésén foglalkozik a cigányság helyzetével.
Nem kormányzati politika a diszkrimináció, ám az állami -- rendőrség, bíróság -- apparátusban tetten érhető -- vélekedett Bíró András romaszakértő. Véleménye szerint olyan, a kormányzati cikluson túlmutató kezdeményezésre van szükség, amely a társadalom megszólítását célozza meg.
Szervezettségről beszélni, illetve bármelyik politikai párt támogatására gondolni ostobaság -- válaszolta Orsós Éva romaszakértő lapunknak arra a kérdésére, hogy koordinált-e vagy sem a romák külföldre utazása. A kutató hangsúlyozta: akik ennek ellenkezőjét állítják, azok nem ismerik a romák közösségének működését. Azt, hogy várhatóak-e a jövőben további kiutazások, azért nem lehet megjósolni, mert ha tervezik is, most már titokban tartják. Egyébként nem romák is jelentős számban távoznak Magyarországról a jobb megélhetés reményében -- tette hozzá a szakértő.
Nem a legszegényebb romák azok, akik a kiutazás mellett döntenek -- vélekedett Farkas Tibor, az Országos Cigány Önkormányzat alelnöke. Szerinte sincs párttámogatás az akciójuk mögött, de az ország elhagyása mindenképpen árt a romák társadalmi megítélésének. Ha mégis a kiutazás mellett döntenek, a külföldi ideiglenes munkavállalás lehetne a járható út -- vélekedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.