Cikkünk megjelenésével egy időben kezdődik Hágában az 1992-ben Rióban elfogadott éghajlat-változási keretegyezmény aláíróinak a konferenciája. Az Ökotárs Alapítvány és az Energia Klub közleménye szerint a találkozó tétje, hogy a résztvevőknek sikerül-e megtölteniük tartalommal a két éve elfogadott kiotói jegyzőkönyvet, amelynek ellenjegyzői vállalták, hogy a 2008--12 közötti időszakra -- az 1990-es szinthez képest -- átlagosan 5,2 százalékkal csökkentik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.
A kiotói jegyzőkönyvben foglaltak végrehajtása során leginkább a legnagyobb kibocsátónak számító Egyesült Államok szorgalmazza az emissziós jogok kereskedelmének nemzetközi elismertetését -- mondta lapunknak Faragó Tibor, a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) tárgyalásokon részt vevő illetékese. Ez lehetővé tenné, hogy a kiotói vállalásuknál jobban teljesítő országok eladják a tényleges kibocsátásuk és a vállalásuk közötti mennyiségre érvényes emissziós jogot azon országoknak, amelyek nem teljesítették a vállalt csökkentést -- fogalmazott.
A résztvevők egy része támogatja az "együttes végrehajtás" bevezetését is, amelynek értelmében, ha egy fejlett ország egy fejletlenebb államban olyan beruházást hajt végre, amely a kibocsátás csökkentését eredményezi, akkor az így elért mérséklés felét sajátjaként "írhatja" le. A "tiszta fejlesztési mechanizmus" értelmében az országok akkor is kibocsátáscsökkentést könyvelhetnének el, ha erdők telepítésével növelik szén-dioxid-elnyelő kapacitásukat.
A KöM illetékese elmondta, hogy a kiotói vállalását várhatóan teljesíteni képes Magyarország a tárgyalásokon a két utóbbi lehetőséget megfelelő szabályozás esetén támogatja, de a kibocsátási jogok kereskedelmét csak fenntartásokkal fogadja el.
Nem támogatják az emissziós jogok kereskedelmét a zöldszervezetek sem, amelyek szerint ez nem eredményez valódi kibocsátáscsökkentést, hanem lehetőséget teremt arra, hogy a vállalásukat teljesíteni nem képes legnagyobb kibocsátók -- emissziós jogok megvásárlásával -- némi anyagi áldozat árán kibújjanak kötelezettségük alól.
Ezt támasztja alá, hogy Oroszország és Ukrajna Kiotóban annak ellenére sem vállalt emissziócsökkentést, hogy a két országban az utóbbi évtized gazdasági visszaesése következtében automatikusan 30 százalékkal mérséklődött az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása. A zöldek szerint a valós teljesítménynél jóval nagyobb mennyiségre érvényes kibocsátási jog fenntartása a jelentős bevételi lehetőséget jelentő emissziókereskedelemre való felkészülésre utal.
Az Ökotárs Alapítvány és az Energia Klub szerint a tárgyalásokon további veszélyeket rejt, hogy a legnagyobb kibocsátók elutasítják egy hatékony ellenőrző-szankcionáló rendszer kiépítését, míg a nemzetközi atomlobbi azt szorgalmazza, hogy a részt vevő államok az atomenergiát fogadják el hivatalosan kibocsátáscsökkentő megoldásként -- figyelmen kívül hagyva a technológiával együtt járó rendkívüli környezeti kockázatot.
Melegebbé és szárazabbá válik az időjárás Magyarországon November 13. és 24. között kerül sor Hágában arra a nemzetközi találkozóra, amelynek célja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséről szóló kiotói jegyzőkönyvben foglaltak megvalósítása. A legnagyobb kibocsátónak számító államok az emissziós jogok kereskedelmének bevezetését szorgalmazzák, amely lehetővé tenné, hogy -- némi anyagi áldozat árán -- kibújjanak a Kiotóban vállalt kötelezettségek alól. Németh I. Gergely-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.