A Fővárosi Bíróság tegnap elutasította Dietmar Clodo azon indítványát, hogy a robbanóanyaggal visszaéléssel vádolt férfi ügyében a tárgyalást mindaddig függesszék fel, amíg a Sándor István ellen folyó ügyészségi vizsgálat eredményeit nem ismerik. Clodo hangsúlyozta: a jelenleg hivatali visszaélés miatt előzetes letartóztatásban levő egykori alezredes -- Sándor István -- volt az ellene folyó nyomozás irányítója. Clodo a vád legfőbb bizonyítékának számító próbavásárlásokat -- melyeken egy rendőr vett a pilisszentlászlón készült bombákból -- rendőrségi provokációnak minősítette, melynek során a hatóság egyes tagjai együttműködtek az ügy koronatanújává vált Leonid Steicurával, aki Clodo szerint az ukrán alvilág egyik meghatározó személyisége.
A bíróság az elsőrendű vádlott kérését azzal utasította el, hogy az eljárás felfüggesztésére adott jogszabályi lehetőségek egyike sem alkalmazható ebben az esetben, ugyanakkor Varga Zoltán tanácselnök hozzátette: semmilyen adat nem merült fel a Clodo, illetve a Sándor István elleni eljárások közötti összefüggésre.
Az egykori rendőr, Sándor István ellen részben az alapozta meg a bűncselekmény gyanúját, hogy egy veszprémi vállalkozó, Molnár Péter felrobbantása ügyében a rendelkezésre álló információk ellenére nem cselekedett. Ezen információk pedig arra utaltak, hogy az immáron ugyancsak előzetes letartóztatásban levő Pálocska Jánosnak lehetett indítéka a merényletre. Pálocska János a hatóságok értékelése szerint Leonid Steicura emberének számító személy. Steicura a rendőrség birtokában levő információk szerint ugyanakkor összefüggésbe hozható többek között az 1994-es Szentendrei úti lövöldözéssel és egy emberrablással is.
Az ügyész által tegnap ismertetett vádirat szerint Clodo és a másodrendű vádlott, Leonid Kolcsinszki megállapodtak abban, hogy egy robbanóanyag nagy mennyiségű előállítására szolgáló laboratóriumot hoznak létre. Kolcsinszki sógorával bűnszervezetben működtek együtt a robbanóanyag értékesítésére. A vád szerint a szervezet irányítója Clodo volt.
A vádlott ezzel szemben állította: Leonid Steicura kérésére bérelte ki Kolcsinszki számára a később bombagyárként elhíresült pilisi házat, arról, hogy ott mi történik, nem tudott. Amikor gyanússá vált neki, hogy valamilyen labor működik a házban, távozásra szólította fel őket, de Steicura -- akiről időközben többen azt mondták neki, hogy olyan alvilági személy, akivel nem jó, ha problémája van az embernek -- megfenyegette. Ennek hatására működött kényszerűségből közre azon a tárgyaláson, melyen Steicura és a rendőrség megállapodása alapján Clodo házában egy nyomozó vásárolt a bombákból.
A vád szerint ugyanakkor a rendőrséggel együttműködő Steicura volt a vevő, Clodo az eladó, Kolcsinszki tolmácsolt kettejük között. Clodo állítja, hogy a tárgyalások oroszul folytak, és ő nem vett azokon részt.
Kolcsinszki úgy vallott: 1992-ben még Szemjon Mogiljevics (az FBI által az oroszajkú szervezett bűnözés egyik legfontosabb irányítójának tartott személy -- a szerk.) budapesti irodájában találkozott Steicurával, akitől megbízást kapott valakinek a lebuktatására. Neki azt mondták, azért Clodóra esett a választás, mert ő német rendőrügynök, aki a maffia ügyében nyomoz.
Clodo szerint összebeszélt az ukrán maffia és a rendőrség A bíróság nem vár a Clodo-ügy tárgyalásával az egykor a nyomozást irányító Sándor István ("Papa") volt rendőrtiszt elleni vizsgálat eredményére. A tárgyalás első napján a vád által a bombagyártással gyanúsított bűnszervezet vezetőjének tartott férfi a rendőrség és az ukrán maffia összebeszéléséről vallott. Dudás Gergely-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.