BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cser Ágnes kormánygaranciát kér

Formális megbeszélésekkel folytatódtak az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) és az Egészségügyi Minisztérium (EM) közötti tárgyalások. Az érdekképviselet elnöke Orbán Viktorhoz írt tegnapi levelében kormánygaranciával felhatalmazott tárgyalópartnert kért az érdemi tárgyalások megindításához. Cser Ágnes komoly esélyt lát a kormánnyal való megegyezésre.

Cser Ágnes szakszervezeti vezető és Gógl Árpád egészségügyi miniszter szerdai tárgyalásának kudarca után csütörtökön csak formális megbeszélések folytak a tárca és az érdekképviselet jogászai között. A szerdai találkozón el sem kezdődhetett az érdemi egyeztetés, mert a szakszervezeti vezető kifogásolta, hogy az egészségügyi miniszter nem volt kormánygaranciával felhatalmazva a tárgyalásra, s ezért csütörtökön levélben fordult a miniszterelnökhöz, hogy írásos felhatalmazással megbízott tárgyalópartnerrel folytatódhassanak a megbeszélések.
Az EDDSZ a minimálbéren felüli 30 százalékos béremelést, valamint az elmúlt években elmaradt fejlesztések pótlását kéri a kormánytól -- mondta lapunknak Cser Ágnes, aki egyúttal cáfolta azokat a vádakat, amelyek szerint az MSZP pártlistájára aspirálna a szakszervezetben kifejtett tevékenységével. Az érdekképviselet elnöke szerint komoly esély van a kormánnyal való megegyezésre, így vélhetően nem lesz szükség több demonstrációra és figyelmeztető sztrájkra.
Az MSZP-hez közeli irányítás alatt álló EDDSZ és a Magyar Kórházszövetség törekvései mögött politikai indítékok állnak -- mondta Horváth Zsolt, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára, aki szerint ezt támasztja alá, hogy a költségvetés tervezete hónapok óta közismert, az érdekképviseletek mégis csak most léptek fel követeléseikkel. A Cser Ágnes által egy héttel a költségvetés elfogadása előtt bejelentett 240 milliárd forintos plusztámogatási igény teljesen irreális, mert a parlament már elfogadta a jövő évi büdzsé sarokszámait -- vélekedett a politikai államtitkár. Véleménye szerint a tárca mozgásterét csak az Országos Egészségügyi Pénztár EM-hez helyezése és keretének 43 milliárd forintos emelése növeli meg, amely megteremti az alapot az egészségügyi dolgozók 2001-re tervezett -- minimálbéren felüli -- 20 százalékos béremelésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.