BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vitatott kormányrendelet

Egy 1999-es, a fák védelméről szóló kormányrendelet miatt Alkotmánybírósághoz fordult egy civil szervezet, mert tagjai szerint az abban foglaltak ellentétesek a korábbi -- szigorúbb -- törvényekkel. A Természetvédelmi Hivatal szerint a rendelet az építtetőknek kedvez, a fák sorsa csak az utolsó szempontot jelenti az engedélyezés folyamatában.

Az Alkotmánybíróság mondja ki az 1999-es, a fák védelméről szóló kormányrendelet alkotmányellenességét -- ezzel a kéréssel fordult a Független Ökológiai Központ a taláros testülethez. A rendelet liberalizálja a fakivágások engedélyezését, amely ellentétes egy korábbi alkotmánybírósági határozattal. A testület 1994-es határozatában kimondta: az egészséges környezethez való jog azt a kötelezettséget is magában foglalja, hogy az állam a környezet természetvédelmi jogszabályokkal biztosított szintjét nem csökkentheti. A kormányrendelet visszalépés a környezet állapotának megóvása terén, ezért új jogszabályra lenne szükség -- mondta a szervezet programvezetője, Nyvelt Erik, aki elmondta, hogy a II. kerületi Széna téri bevásárlóközpont építésekor mindenfajta következmény nélkül kivágott 77 nagyméretű fa apropóján kezdtek el foglalkozni a jogszabályi háttérrel.
A kormányrendelet az építési engedélyeket kiadó önkormányzatok hatáskörébe utalta a fakivágások elbírálását is, így az utolsó szempontok közé tartozik a fák védelme -- mondta a környezetvédelmi tárca Természetvédelmi Hivatalának főosztályvezetője, Kovács Mátyás, aki hozzátette: mindehhez hozzájárul az, hogy a környezeti kultúra Magyarországon még messze nem áll olyan szinten, mint ahogyan ez Nyugat-Európában elvárható. A környezetvédelmi tárca már többször is megpróbált változtatást eszközölni a jogszabályon, ám a kísérletek eddig nem vezettek sikerre. Fontos lenne nagyobb védelmet biztosítani a fáknak, mert az ország a kontinens átlagánál jóval kevesebb erdős területtel rendelkezik (18 százalék a 25-höz képest), Budapest a legkevesebb zöldfelülettel bíró európai főváros, a budai erdőségek pedig gyors ütemben esnek áldozatul az építkezéseknek -- mondta Kovács Mátyás, aki szerint több illetékes tárcából felálló szakbizottságnak kellene foglalkozni a kérdéssel, valamint olyan szervhez kellene utalni az engedélyezést, amelynek kevesebb érdeke fűződik az építtetéshez.
Információink szerint más szervezetek is fel kívánnak lépni a már említett kormányrendelet ellen. A Védegylet -- az Alkotmánybíróság volt elnökével, Sólyom Lászlóval a soraiban -- az állampolgári jogok országgyűlési biztosához készül fordulni aggályaival.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.