BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alkufolyamat a bizottsági helyekről

A házbizottság jövő csütörtöki ülésén kezdődhet meg a politikai alkufolyamat a bizottsági helyek elosztásával kapcsolatban, miután az FKGP frakciójából történt kiválások eredményeképpen megváltozott az erőegyensúly. Kilenc -- egyébként ellenzékinek minősülő -- független képviselőnek kell egy-egy bizottsági helyet biztosítani.

Elképzelhető, hogy az FKGP-frakcióban történt változások miatt a képviselőcsoport négy-öt parlamenti állandó bizottsági helyet veszít, ám erről egyelőre még nem készültek pontos számítások. A házbizottság jövő heti ülésén várhatóan elkezdődő alkufolyamatot az teszi mindenképpen szükségessé, hogy a kisgazdafrakcióból történt távozások után a 14 független képviselő között kilencre nőtt azok száma, akiknek az Alkotmánybíróság határozata értelmében egy-egy bizottsági helyet biztosítani kell. A függetlenek ellenzéki képviselőknek számítanak, azaz elképzelhető, hogy a kormánytöbbség fenntartásához a bizottságokban szükség lesz további koalíciós képviselők tisztséghez juttatására. Kérdés ugyanakkor, miként reagál az MSZP, az SZDSZ és a MIÉP arra, hogy a kormány támogatását írásban is rögzítő "függetleneknek" köszönhetően további, gyakorlatilag "koalíciós" politikusokkal bővülhetnek egyes testületek.
Tovább bonyolítja a képet, hogy az FKGP-frakció megfogyatkozásával a koalíción belül is változnak az erőviszonyok. A bizottsági posztok végleges leosztását késlelteti még az is, hogy a "hatok" ígérik, lesznek követőik. Lányi Zsolt volt kisgazda alelnök úgy fogalmazott: február második felére akár tízre is gyarapodhat az FKGP-frakciót elhagyó képviselők száma.
A képviselőcsoportok közötti tárgyalások során csak íratlan szabályokra lehet támaszkodni. Így: a lehető legnagyobb mértékben törekedni kell a parlamenti számarányok leképezésére, minden frakciónak minden bizottságban helyet kell biztosítani, a kormánypárti többséget garantálni kell. Az is a szokásokhoz tartozik, hogy a frakciók nem kérdőjelezik meg egymás jelöltjeit.
Csúcs László független képviselő szerint azonban "az egész parlament velünk van, s elutasítja, hogy az FKGP Lányi Zsolt helyére például Simon Miklóst jelöli a honvédelmi bizottság élére". Ki kell ábrándítanom a függetleneket, ha ugyanis az eddigi elvek alapján történik a bizottsági helyek elosztása, az MSZP-frakció tartja magát ahhoz, hogy megszavazza más képviselőcsoportok jelöltjeit -- szögezte le Vancsik Zoltán frakcióvezető-helyettes. Ugyanakkor a szocialisták kezdeményezik, hogy tekintsék át az egész bizottsági rendszert, mert a függetlenek bizottsági helyének eddigi biztosítása eleve hátrányosan érintette az ellenzéket.
Nem tudni azt sem, hogy a független képviselőket miként vonják be a bizottsági helyekről szóló egyeztetésbe. Szerepüket gyengíti: semmilyen szabály nem biztosít számukra olyan jogot, hogy maguk választhatnák meg, melyik az az egy bizottság, amelynek munkájában részt vesznek. A parlamenti gyakorlatban van példa arra is, hogy a független politikus maga választott testületet, de arra is, hogy a frakcióvezetők "kijelöltek" számára egy bizottságot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.