"Tisztek, akik nyomozni kezdtek" fejléces papíron és ugyanezzel az aláírással, 2000. október 23-i dátummal ismeretlenek a halasztott vámfizetéssel kapcsolatos anyagot küldtek a Világgazdaságnak. A levelet korábban eljuttatták Pallag László (FKGP) képviselőnek, az olajbizottság elnökének és Lentner Csaba (MIÉP) képviselőnek, a testület tagjának. A birtokunkban levő irat szerint Lentner Csabára azért esett a választás, mert az ismeretlen szerzők tudomással bírtak arról, hogy -- általuk nem ismert forrás alapján -- a MIÉP-es politikus firtatta az ügyben érintett Sukhran Lilla Kft. szerepét.
A küldemény halasztott vámfizetéssel kapcsolatos ügyekkel foglalkozik, melynek során 1995-ben 13 cég öt hullámban összesen 123 614 tonna, vagyis 154 517 500 liter gázolajat hozott be Magyarországra halasztott vámfizetési kedvezménnyel, amely után végül nem fizették meg a közterheket. Az államot ért kár 10,1 milliárd forint. A dokumentum szerint ezt a mennyiséget 154 darab, 20 vagonból álló szerelvényben kellett behozni, ami 154 vámkezelést jelent. A "nyomozni kezdett tisztek" szerint ezt csak a VPOP legfelső vezetésének segítségével hajthatták végre.
Az ismertetett ügyek Tüske Péter őrnagy -- a jövedéki főosztály volt vezetője -- ügyéhez kapcsolódnak. Tüske Péter ellen 1996-ban eljárás indult, amely bizonyítottság hiányában megszűnt. Sándor István (Papa) olajbizottsági meghallgatásán azt mondta: Tüske Péter azzal fenyegetőzött, hogy feletteseire terhelő vallomást tesz, ha két napon belül nem engedik szabadon. Kiss Ernő, a KBI volt vezetője az olajbizottság előtt azt mondta, hogy a rendőrség szerint a gyanú alapos volt, s a nyomozás megszüntetésének felülvizsgálatát javasolta.
Lapunk az egykori nyomozást vezető rendőrök segítségével igyekezett ellenőrizni a megküldött adatokat: a nyomozás során érintett ügyekben megállapították, hogy az információk helytállóak. A "tisztek" azt állítják, "Tüske Péterék nem merték volna ilyen nyilvánvalóan megszegni a törvényt, ha nincs hátszél". Az irat Balogh Györgyöt, a VPOP korábbi vezetőjét, Arnold Mihályt, a jelenlegi parancsnokot, Bencze József tábornokot, Szalka János századost, Balogh György egykori titkárságvezetőjét nevezi meg.
A VPOP vezetői megkeresésünkre -- miután a "tisztek" által összeállított anyagot eljuttattuk hozzájuk -- visszautasították és koholtnak nevezték a vádakat. Arnold Mihály tábornok írásban tájékoztatta lapunkat, hogy az anyaggal kapcsolatban a BM Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatához fordult, vizsgálatot kérve a VPOP vezetőinek tisztázása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.