A parlament tavaly decemberben, a kétéves költségvetés tárgyalása során -- egy fideszes módosító indítvány elfogadásával -- döntött úgy: nem utalja át a belviszályoktól hangos MVSZ-nek az évi 250 millió forintos támogatást. Az összeget az Illyés Gyula Közalapítványhoz (IKA) sorolta általános és egyéb működési célú támogatás címszóval.
Veress László, az IKA irodaigazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: az összeget nem veheti fel bárki alanyi jogon. Az IKA ezért volt kénytelen elhárítani a múlt héten Patrubány Miklósnak a szervezeti működésre benyújtott 236 millió forintos kérelmét is. Veress László leszögezte: az MVSZ hozzájuk utalt "250 millióját" nem azért kapta az IKA, mert ezentúl az állam rajtuk keresztül akarja folyósítani a világszövetség költségvetési támogatását. Mint mondta, a közalapítvány pénzösszegeire az MVSZ vagy bármelyik MVSZ-társszervezet mellett a határon túli szervezeteknek is joguk van pályázni. Ezt azonban csakis a programkiírás szabályai és feltételei szerint tehetik, amelyeket az IKA február 7-én tesz közzé.
"Már tavaly kezdeményeztem, hogy az MVSZ teremtse meg anyagi függetlenségét, hogy ne legyünk kiszolgáltatva a politika pillanatnyi hangulatának" -- nyilatkozta lapunknak Patrubány Miklós. Az MVSZ elnöke szerint az anyagi függetlenség lehet az alapja a megújuló MVSZ-nek, amelynek programpontjait várhatóan március 15-én jelenti be. Az MVSZ elnöke jelezte: a szövetség adóssága már januárban meghaladta a 21 millió forintot, s figyelembe véve, hogy az MVSZ működésének napi kiadásai elérik az 500 ezer forintot, így az IKA által elhárított működési támogatás miatt volt kénytelen felmondani az MVSZ dolgozóinak.
Patrubány Miklós szerint a szövetségnek ideje és lehetősége sincs megvárni azt, amíg hozzájuthat az állami támogatáshoz, épp ezért felhívással fordult az MVSZ-tagokhoz, hogy adományokkal segítsék a szövetség munkáját. Az elnök utalt rá: a mostani szervezetben megvan a megújulás reménye, így nem egy másik szövetséget akar létrehozni. Igaz -- tette hozzá --, ha a külső hatalmi tényezők azt akarják, még az sem elképzelhetetlen, hogy egy másik "szövetség" is a színre lép.
A vélhetően márciusban újraformálódó MVSZ-ről jelenleg csak elképzelések vannak. Lapunk úgy tudja, a változások alapja lehet az is, hogy az MVSZ mostani három régiója, az anyaországi, a kárpát-medencei és a nyugati helyett mindössze kettő -- kárpát-medencei és Kárpát-medencén túli -- maradna. Ezzel párhuzamosan változna a küldöttek régiónkénti százfős létszáma is.
Az MVSZ anyaországi régiójának elnöksége ugyanakkor úgy véli: Patrubány Miklós nem tekintheti megszűntnek a 62 éve működő szervezetet. Pálfy G. István -- akit felfüggesztése és elbocsátása ellenére a régió ma is az MVSZ alelnökének tekint -- lapunknak azt mondta: az MVSZ sorsa a bíróság kezében van. Az ügyészség a bírósághoz továbbította az elnökségi tagságukat felfüggesztő MVSZ-prominensek beadványát, amelyben sérelmezték a tavalyi elnökválasztás körülményeit, és kifogásolták a Csoóri Sándort felváltó új elnök, Patrubány Miklós irányítási módszereit. Pálfy G. István reméli, hogy a bíróság gyorsított eljárásban -- vélhetően tavasszal -- hoz ítéletet.
Patrubány Miklós jelezte: az MVSZ-t senki nem értesítette hivatalosan arról, hogy a bíróság tárgyalná a szervezet belviszályát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.