A nagy visszhangot keltő Tárki-Századvég januári kutatási eredményét -- miszerint a Fidesz és az MSZP között megszűnt az addig ennél a cégnél is meglévő jelentős különbség -- nem igazolták a másik három közvélemény-kutató intézet felmérései. A Gallup, a Szonda és a Medián adataiból összességében az olvasható ki: a két párt között decemberben mért nagyobb különbségek után az eredmények ismét az elmúlt év őszi időszakban jellemző néhány százalékos szocialista előnyt mutatják. A teljes népesség körében az MSZP (24-27 százalék) mintegy 6 százalékos előnnyel vezeti a listát a Fidesz előtt. A biztos pártválasztó biztos szavazók 42-46 százaléka az MSZP-t, 33-34 százaléka a Fideszt preferálja. A Szonda Ipsos több hónapot felölelő adatai szerint a két nagy párt támogatottsága és a köztük lévő 8-10 százalékos különbség stabilizálódni látszik -- állítja Závecz Tibor, a cég kutatási igazgatója. Ez alól csak a december a kivétel, amikor az MSZP-kongresszust követő médiavisszhang a szocialistákat erősítette, míg a kisgazdabotrányok a Fideszt gyengítették. Mára azonban úgy tűnik, az FKGP ügyei egyre kevésbé hullanak vissza a legnagyobb koalíciós pártra -- tette hozzá.
Ugyanakkor a kisgazdákat övező polémia hatására a Fidesz-szavazók körében az MSZP-t az FKGP váltotta fel mint a leginkább elutasított párt. A Szonda Ipsosnál a Fidesz támogatóinak 39 százaléka a kisgazdákra, 28 százalékuk pedig az MSZP-re nem szavazna. Ez folyamat novemberben indult, ezt megelőzően 18-19 százalék volt a kisgazdák elutasítottsága. Eközben az MSZP "ellenszenvindexe" érdemben nem változott, kisebb kilengésekkel 28 százalék körül mozgott.
Az FKGP 3-5 százalékkal bír a biztos pártválasztó biztos szavazók körében. Ez azt jelenti, hogy a kisgazdák hónapok óta nem érik el a parlamentbe jutáshoz szükséges eredményt. Ezzel szemben az MDF közel egy év után került újra a "küszöbre", ám azt egyelőre nem tudni, hogy ez az eredmény tartós lesz-e. Az a következő hónapokban dől el, hogy az egyre népszerűbb Dávid Ibolya képes-e továbbra is "hátán vinni" pártját. Ez Demszky Gábornak annyiban sikerült, hogy elnökké választásával az SZDSZ 7-8 százalékra tett szert, ám ezt a párt egyelőre csak tartani tudta, növelni nem.
A Gallup tegnap tette közzé az interneten a mérési eredményeit, és a négy cég felméréseit összehasonlító elemzését. Utóbbi azt mutatja: a négy biztos pártválasztó biztos szavazók preferenciáit mérő januári kutatás átlageredményeitől az egyes cégek milyen mértékben tértek el. A legnagyobb különbséget ezen összehasonlítás szerint is a Tárki produkálta, amely 4-4 százalékkal mért az MSZP esetében "alá", a Fidesznél "fölé". Látványos különbséget produkált még, igaz, csak az MSZP esetében, a Medián, amely 3 százalékkal fölülmérte az átlaghoz képest a pártot. A Gallup elemzése szerint azonban egyik eltérés sem haladja meg a kalkulált hibahatárt, csupán annyiról van szó, hogy "a matematikai véletlen ezúttal nem kedvezett" a Tárkinak és Mediánnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.