BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hallhatatlan MSZP-üzenetek

A Fidesz támogatottságának emelkedése immáron trendnek mondható, melynek következtében a párt egyre közelebb kerül "a népszerűsége alsó határához közelítő" MSZP-hez. A februári pártpreferencia-adatokból kiderül az is: a jobb- és baloldal között kialakult egyensúlyi helyzetben a mérleg egyik oldalán az MSZP egyedül áll a Fidesz, az MDF és a kisgazdák ellenében.

A biztos pártválasztó, biztos szavazók körében 29 százalékkal vezet az FKGP, őt követi a Fidesz (24 százalék) és csak harmadik 22 százalékkal az MSZP -- ezek az 1997 februári adatok, melyek alapján akár a kisgazdák lehettek volna a legesélyebbek a ''98-as választások megnyerésére. Ehhez képest ma van olyan közvélemény-kutató cég, amely azt állítja: a kisgazdapárt támogatói eltűntek a politikai színpadról, februárban 1 százalékos támogatottságot mérve. Azt a többi cég is egyértelműen rögzíti, hogy az FKGP-től folyamatosan eltávolodnak támogatói. Ma úgy tűnik, hogy a személyes népszerűségével is hónapról hónapra negatív csúcsot döntő Torgyán József vezetésével a parlamentbe sem jutnak be -- mondta lapunknak Závecz Tibor, a Szonda Ipsos kutatási igazgatója. Hozzátette: a kormánypártok együttes támogatottsága ugyanakkor valamelyest növekedett. Ez azt eredményezte, hogy egyensúlyi helyzet alakult ki a bal- és a jobboldal között, ám míg az egyik oldalon a három koalíciós párt áll, a másikon csupán az MSZP szerepel.
A kisgazdabotrányok ellenére a Fidesz az elmúlt két év egyik legjobb eredményét mutathatja fel -- jelentette ki Závecz Tibor. Amellett, hogy a párt támogatottsága is emelkedett az elmúlt hónapokban, az elutasítottsága csökkent, és nőtt azok száma, akik szerint a Fidesz nyerheti a következő választásokat. Mindez azonban nem az egyes kormányzati intézkedések hatásaival magyarázható, sokkal inkább arról van szó, hogy a Fidesz megfelelően, a "probléma megoldására képes erőként" tűnt fel a kisgazdaügyben, és emellett békülékeny stílust képviselt, tárgyalásokat kezdeményezve a szocialistákkal. Ezen körülményekkel magyarázható, hogy Orbán Viktor személyes népszerűsége is emelkedett.
Miközben szinte minden pártnál "történik valami", mindegyik erőteljesen kommunikál valamit, az MSZP-nél ezt kevéssé érzik az emberek -- ez lehet az oka annak, hogy a párt ugyan továbbra is egyértelműen vezeti a népszerűségi listát, ám a tőle szokásosnak számító -- a biztos szavazók körében produkált 42--48 százalék közötti -- tartomány alsó határa felé mozdult el.
Az MDF és az SZDSZ egyaránt rögzítette az elmúlt hónapokban elért, a korábbi eredményeihez képest jó pozícióit. Érdekesség, hogy a Szonda Ipsos felmérése szerint az MDF szavazói körében 25 százalékra emelkedett azok száma, akik másodlagos preferenciaként az MSZP-t jelölik meg (ugyanennyien választják második pártként a Fideszt is). Ha ez a jelenség tartósnak bizonyul, akkor az MDF felértékelődhet mint lehetséges szövetséges a jobboldali összefogásban. Az SZDSZ-nél figyelemre méltó, hogy miközben Demszky Gábor elnökké választása óta a párt minden hónapban a parlamenti küszöb feletti eredményt mutat, addig a pártelnök presztízse csökken.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.