A sugárvédelmi mérések szerint 1999-ben a korábbi évekhez képest többszörösére emelkedett a talajvízben kimutatható trícium koncentrációja a püspökszilágyi kis és közepes aktivitású radioaktív hulladékok elhelyezésére létesített lerakó közelében -- közölte Motok Annamária, az Országos Sugárbiológiai és Sugár-egészségügyi Kutatóintézet (OSSK) szakértője a parlament környezetvédelmi bizottságának keddi ülésén. A mérések szerint a 29 figyelőkút közül háromnál mutatható ki emelkedett tríciumszint, további négynél pedig a stroncium és a C--14-es izotóp koncentrációja haladja meg a korábbi értékeket.
A tavalyi adatok végleges feldolgozása még nem készült el, de már látható, hogy megerősítik az 1999-es eredményeket, azonban ez nem jelenti azt, hogy a lakosságot veszély fenyegetné, mert a kimutatott izotópok mennyisége így is nagyságrendekkel az egészségügyi határértékek alatt van -- fogalmazott Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója. Ezzel az OSSK szakértője is egyetértett, aki szerint egyelőre az sem egyértelmű, hogy a radioaktív anyagok a tárolóból kerültek a talajba, mert lehet, hogy természetes jelenségről vagy mérési hibáról van szó.
A birtokomba került jelentések arról tanúskodnak, hogy a radioaktív anyagok a tárolómedencékből kerültek a szabadba, ami a tárolókazetták sérülése következtében történhetett meg -- mondta Illés Zoltán bizottsági elnök, aki szerint a több évtizede ideiglenes engedéllyel működő lerakó területén olyan, hosszú felezési idejű radioaktív hulladékot is elhelyeztek, amire az üzemeltetőnek nem volt engedélye. A történtek miatt meg kell vizsgálni a Radioaktív Hulladékokat Kezelő (RHK) Kht. felelősségét, míg a további szivárgás elkerülése érdekében azonnali biztonságnövelő beruházásokra van szükség -- fogalmazott Illés Zoltán.
Az RHK az idén és jövőre is jelentős összeget költ a lerakó állapotának vizsgálatára és biztonságosabbá tételére, de az állami támogatás radikális csökkenése miatt a beruházásokra fordítható összeg is csökken -- mondta az OAH főigazgatója, aki szerint valóban leraktak hosszú felezési idejű radioaktív anyagokat a tárolóban, azonban a kórházi eredetű hulladékot csak átmenetileg helyezték el Püspökszilágyon.
A támogatás összege még mindig több milliárd forint, azonban ebből jóval többet kellene a püspökszilágyi tároló biztonságosabbá tételére fordítani -- mondta Illés Zoltán. A politikus szerint ez a felszín alatti kutatásokra fordított összeg töredékéből is megvalósítható lenne, azonban az ezt szorgalmazó csoportok nem érdekeltek a felszín feletti tároló korszerűsítését szolgáló beruházásokban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.