BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emberrablás a szürke gazdaságban

Magyarországon eddig nem követtek el emberrablást a "fehér gazdaságba" tartozó nagyobb cégek vezetői ellen, ezen vállalatok e tekintetben kevésbé is tartják veszélyeztetettnek magukat. Az üzletembereknek immáron több cég ajánl a vállalatbiztonsági mellett "hogyan viselkedjünk túszként" tanfolyamot is.

Az évente Magyarországon elkövetett átlagosan tíz és húsz közötti emberrablás jellemzően nem a filmekből ismert profi, tisztán pénzszerzési akció, ahol a kiszemelt gazdag, sokszor közismert célszemélyt hosszas és jelentős "tőkeberuházást" igénylő előkészítés után hurcolják el. Kriminológiai tanulmány, elemzés még nem készült az ilyen magyar bűncselekményekről -- részben a kis szám miatt --, ám a Világgazdaság által megkérdezett rendőrségi és biztonsági szakemberek egyetértettek abban: a "tipikus hazai" emberrablások hátterében döntően a szürke és fekete gazdasághoz tartozó üzleti elszámolási viták, esetenként kifejezetten a szervezett bűnőzéshez kötödő ügyletek állnak. Ugyancsak gyakori, hogy a sértett és az elkövető egymás közeli ismerőse, esetleg rokona, és az emberrablást valamiféle bosszú is motiválja a pénszerzési célon kívül.
A multinacionális és a nagy nemzeti cégek vezetőit épeszű emberrabló nem veszi célba -- vélték a lapunk által megkérdezett társaságok biztonsági szakemberei. Az általános, az USA-ból indult "túszejtőkkel nem tárgyalunk" politika miatt ugyanis kizárható, hogy az ilyen cégek a hatóságok értesítése helyett fizetnének a bűnözőknek. A fehér gazdaság határait át nem lépő vállalatok esetében ugyanakkor önmagában tisztaságuk is egyfajta védelmet nyújt az emberrablásokkal szemben, miután a vezetőknek nincsenek kétes ügyeik, maguk sem tartanak ilyen támadástól. Ezzel együtt a vezetők biztonságára a nagyobb cégek komoly figyelmet fordítanak. Az illető lakását, autóját védő technikai eszközök tárháza mellett a megelőzésnek része az is, hogy a szakemberek felkészülnek a hivatalos vagy privát utazások esetén a célország biztonsági körülményeiből.
A fejlett országokban gyakori, hogy a magukat veszélyben érző gazdag és/vagy híres emberek olyan tréningeken vesznek részt, melyen egy már bekövetkezett túszhelyzetben tanúsítandó magatartásra tanítják őket -- mondta lapunknak Szövényi György, a hasonló oktatást itthon szervező egyik cég, a Contarex Security Kft. vezetője. A képzésen a túlerővel szembeni oktalan ellenállás elkerülésére, az áldozattá vált személy iránti szimpátia felkeltésére, és általában arra "tanítják" az érdeklődöket, hogyan lehet a legkevesebb fizikai és lelki sérüléssel megúszni egy emberrablást. Szövényi György szerint a hazai üzletemberek a "velem ilyen nem történhet meg" effektus hatása miatt általában nem tesznek eleget a biztonságukért. A képzés ma nem mondható elterjedtnek, a szakember szerint azonban ez tipikusan olyan szolgáltatás, mely iránt csak konkrét esetek kapcsán nő meg az érdeklődés.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.