BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy ünnep New Yorkban

Ma érkezik haza tengerentúli vendégjátékáról a Győri Balett. Mint Kiss János, a társulat igazgatója az utolsó előadásuk után lapunknak telefonon elmondta: a hatalmas siker után már tárgyaltak 2004-re és 2005-re szóló meghívásokról.

A Győri Balett volt az első magyar társulat, amely fellépett a New York-i Joyce Színházban, az amerikai világváros első számú táncszínpadán, s ez már önmagában is hatalmas megtiszteltetés. Mint Kiss János igazgató lapunknak telefonon elmondta: mind a nyolc alkalommal komoly sikert arattak a Purim avagy a sorsvetés című táncjátékkal, amit aztán New Jerseyben is előadtak. Kiss János elmesélte: nem egyszerűen telt ház volt az előadásaikon, hanem általában még álltak is, amit egyébként ebben a színházban nem engedélyeznek.

A Joyce Színháznak heti játszásrendje van, körülbelül 300 társulat produkcióiból választják ki azt a 44 együttest, amely egy évben felléphet náluk. A Joyce-nak olyan rangja van, hogy mindegyik meghívott produkcióról kritikát közöl a New York Times. A lap kritikusa, Anna Kisselgoff dicsérte a táncosokat, néhányukat bravúrosnak tartotta. Mint Kiss János lapunknak elmondta: azóta többször hallotta, amint a New York Times kritikáját idézték. A siker hatására pedig már 2004-re és 2005-re szóló meghívásokról tárgyaltak a tengerentúlon.

Mivel a meghívók által fizetett összeg nem fedezi az utazás tetemes költségeit, szükség volt a hazai támogatókra is. A Malév kedvezménnyel utaztatta a társulatot, s a fő támogató Audi ezt a jelentős vendégjátékot is segítette. Noha sokáig nem tudták, hogy a kulturális tárca ad-e pénzt a turnéra, Kiss János elmondta: a miniszteri keretből előadásonként 500 ezer forintot kaptak. A nagy siker után egyértelműen állítható: nem volt rossz befektetés a támogatóktól.

A Győri Balett áprilisban a február eleji turné után ismét Németországban adja elő a Purimot, s a szaloniki fesztiválon a görög filharmonikusokkal, élő zenekísérettel táncolják a Rómeó és Júliát négy alkalommal. A társulat egyébként 1991 óta működik önkormányzati költségvetési intézményként, a város finanszírozásával. A bevételek csaknem kétharmadát teszik ki a központi és az önkormányzati támogatások, s körülbelül 20 százalékát adják a saját bevételek, amelyek egy része a külföldi turnékból származik.

Eszéki Erzsébet

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.