Szindbád. Sokak által régóta várt, klasszikus magyar film jelent meg DVD-n: Huszárik Zoltán 1971-es remeke, a Szindbád, amely a rendező életművében is csúcsot jelent. Így otthon élvezhetjük a hömpölygő film képeit, zenéjét, varázsos hangulatát, a nők, a szerelmek, a szabadság vonzerejét, Krúdy Gyula magával ragadó módon képre álmodott, erőteljes hangulatú világát. Latinovits Zoltán egyik legárnyaltabb alakítása ez, amely a zseniális rendező és a különös érzékenységű színész találkozásából született. Aki látta már ezt a filmet, aligha feledi Latinovits gesztusait, Dayka Margit és Ruttkai Éva arcát, rezdüléseit.
Mindezt most tökéletes kép- és hangminőségben láthatjuk. A film zenéjét a kortárs magyar zenei élet egyik legeredetibb egyénisége, Jeney Zoltán szerezte. Sára Sándor és Gujdár József képei gyönyörűek, s amit nem szoktunk észrevenni (legalábbis, ha jó!), pedig az összhatáshoz fontos: a szakma egyik mestere, Réti János volt a film hangmérnöke. Csupa ragyogó alkotó, nagy tudású, érzékeny és kreatív, rendkívüli tehetségű ember fogott öszsze. Igazi hiányt pótol ez a DVD, amely az extrákkal még csemegéket is kínál, például az Elégia című kisfilmet, sok fotót és Huszárik Zoltán grafikáit.
Színházfilm. Aki lemaradt a Krétakör Színház FEKETEország című előadásáról a Művészetek Völgyében és a Millenárison, az már csak külföldi fesztiválokon nézheti meg a társulat egyik legsikeresebb produkcióját. A hiánypótlásra a közelmúltban megjelent DVD nem feltétlenül alkalmas, de a film továbbgondolva, átformálva dokumentálja a legutóbbi évtized egyik legfontosabb előadását.
A társadalmi problémáinkat és számos nemzetközi folyamatot iróniával feldolgozó előadás rangos fesztiválokat járt meg Európa-szerte, a kontinens kulturális minisztereinek budapesti értekezletén a hivatalos program része volt. A Millenáris díszletében (néhány esetben külső helyszíneken) rögzített jelenetek másként tálalják az előadás üzeneteit, s mivel önálló filmként nem funkcionál a lemez 100 perce, a borítón az alternatív színházfilm megjelölés látható. Ez irányt mutat: nem lesz sem színház, sem film, amit otthon megtekinthetünk. Ugyanakkor sokat megtudhatnak egy előadásról azok, akik csak legendából ismerik a szakik jelenetét, a választási, vagy az olimpiai paródiát, az egymást bő nyállal köpködő politikusok perceit.
Szerelemajtók. Lassan véget ér a 2006-os Bartók-emlékév (lásd cikkünket ezen az oldalon), de még a vége előtt érdemes fölhívni a figyelmet egy kitűnő CD-re, amelyet Szerelemajtók címmel jelentetett meg az Etnofon Népzenei Kiadó. Az album zeneszerzője Kiss Ferenc hegedűs – aki évek óta vezeti a kiadót is –, s a közreműködők között volt például három egyéni hangú énekesnő, Palya Bea, Szalóki Ági, Szvorák Kati, továbbá az Etnofon Zenei Társulás, a Hegedős Együttes, Balogh Kálmán cimbalmon, Dresch Mihály szaxofonon, furulyán, Szokolay Dongó Balázs sokféle fúvós hangszeren játszott.
Kiss Ferencet a Budapesti Tavaszi Fesztivál vezetői kérték fel arra, hogy A kékszakállú herceg vára egyik idei, ünnepi előadása elé komponáljon olyan zeneművet, amelyben Bartók legfőbb forrását, a magyar népdal- és balladakincset, valamint a hangszeres népzene legszebb rétegét szólaltatja meg. Így született meg a Szerelemajtók, amely nagy sikert aratott az idei Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik rendezvényén, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A CD zenei anyaga költői és drámai egyszerre, a zenének és a kitűnő előadóknak köszönhetően magával ragadó erejű, amelybe egyre jobban belemerülhet a hallgató, minél többször hallgatja az albumot. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.