BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magyarok életcélja a házasság - Maradi felfogás

A magyarok Európa-bajnokok azok kiemelkedő arányával, akik egyik életcéljuknak tekintik a házasságot. Ugyanakkor nálunk vannak legkevesebben azok, akik számára egy stabil, hosszú távú kapcsolat ugyanannyit ér, mint a házasság. További szempont: „A kisgyerekes anyáknak nem kellene dolgozniuk,” – ezzel az állítással az egész világon Magyarországon értenek egyet legtöbben. Ezek a legérdekesebb megállapításai a Nielsen piackutató vállalat nemzetközi felmérésének, amellyel a házasságra és családi életre vonatkozó véleményeket tárták fel 41 ország internet-használói körében.

Három magyar megkérdezett felnőtt közül ketten egyik életcéljuknak tekintik a házasságot, és ezzel a legnagyobb mértékben haladjuk meg a 46 százalékos európai átlagot.

„A házasság egész életre szól,” – tartja a magyarok szintén kétharmada, megint csak az átlagnál nagyobb arányban.

Amíg Európában meglehetősen elterjedt az a felfogás, hogy a stabil, hosszú távú párkapcsolat egyenértékű egy házassággal, addig ez a legkevésbé jellemző Magyarországon. Földrészünkön a megkérdezettek 77 százaléka számára szinte mindegy, hogy párkapcsolatuk kerete házasság-e, nálunk viszont kiugróan kevesen gondolkodnak így (mindössze 51 százalék).

Gyereket esküvő után a többség minden országban akar - Magyarországon is; a válaszadók 81 százaléka.

„A házasságban élő szülők gyermekei boldogabban és nagyobb biztonságban nőnek fel, mint az elváltaké”. Az állítással a magyarok 65 százaléka ért egyet, ami megfelel az európai átlagnak. Itt a lengyelek a listavezetők 88 százalékkal, míg a finneknél és a spanyoloknál csak 54 százalék osztja ezt a felfogást.

Az európai országok többségében 70-80 százalék (nálunk 70) azok aránya, akik szerint a 30-as életévek legalkalmasabbak a házasságkötésre és arra, hogy megállapodjon az ember.

Közép-Kelet-Európában legelterjedtebb a felfogás, hogy a kisgyermekes anyák ne dolgozzanak. Amíg földrészünkön a megkérdezettek átlagosan 30 százaléka gondolkozik így, addig a magyarok 61 százaléka, sőt, ezzel a mutatóval világelsők vagyunk. A globális sorrendben is régiónk többi országa következik: Csehország 48, Lengyelország 44, a Baltikumban 42 százalékos aránnyal. A másik véglet: a négy skandináv országban 79-88 százalék szerint nyugodtan dolgozhatnak a családanyák.

A nemzetközi összehasonlítás rámutat több életfelfogás- és mentalitásbeli különbségre. Például amíg a magyarok 64 százalékának életcéljai közé tartozik a házasság, addig a további sorrend: lengyelek 60, finnek 57, olaszok és norvégok 55-55, németek 52, csehek 51 százalék. A másik oldalon a görögök csupán 26, spanyolok 34, belgák 37, franciák és dánok 39-39, osztrákok 40 százaléka sorolja a házasságot életcéljai közé.

Gyerekvállalási szándékban a görögök, baltiak, lengyelek, norvégok, törökök, olaszok és franciák állnak az élen 86-94 százalék közötti arányokkal, a magyarok kissé elmaradnak 81 százalékkal.

Az élettársi kapcsolat és házasság között nem tesz különbséget a spanyolok, belgák, csehek, hollandok, dánok, osztrákok és franciák 80 százaléknál nagyobb része. A másik oldalon a magyarok (51 százalék) mellett a balti országok lakói, törökök, görögök és lengyelek mutatója marad 70 százalék alatt. VGO

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.