Több jelentős magyar siker született 2007-ben a nemzetközi filmes fesztiválokon. A 38. Magyar Filmszemle fődíjas alkotása, Bollók Csaba Iszka utazása című munkája kapta a legtöbb elismerést világszerte: 26 fesztiválon szerepelt, amelyekről hat díjjal tért haza – mondta el lapunknak Vezér Éva, a Magyar Filmunió ügyvezetője. 2007-ben közel 350 filmes rendezvényen (fesztiválon, retrospektív vetítéseken és filmheteken) 900 vetítést rendeztek magyar filmnek, 200 versenyprogramban szerepeltünk és 80 díjat kaptunk.
A tavalyi esztendő szenzációjának számított, hogy csaknem húsz év után ismét versenyprogramban szerepelhetett magyar alkotás a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon: ez Tarr Béla filmje, A londoni férfi volt. Az ottani bemutató és a promóció meghozta gyümölcsét, hiszen azóta a világ számos országában megvásárolták az alkotást. A nemzetközi forgalmazási ügynökség, a FortissimoFilms már Franciaországban, Nagy-Britanniában, Japánban, Portugáliában és Izraelben értékesítette a jogokat. A cannes-i világpremier óta Tarr Béla munkáját 35 fesztiválon vetítették szerte a világon.
A rövidfilmek közül Szirmai Márton Szalontüdő című hétperces alkotását ismerték el a legtöbb, összesen 11 díjjal. Az animáció terén óriási eredménynek számít, hogy M. Tóth Géza Maestro című filmje eljutott az Oscar-nevezésig. A dokumentumfilmesek közül Böszörményi Zsuzsa, Szirmai Márton, Edvy Boglárka, Silló Sándor és Varga Ágota is bemutatkozott a dokumentumfilm Cannes-jaként jegyzett amszterdami fesztiválon, az IDFA-n. Mészáros Márta életművét Berlinale Kamera Díjjal ismerték el Berlinben.
Az unió fő célja, hogy minél több magyar alkotás jusson ki a 12 legfontosabb, A kategóriás filmfesztiválra, amely a szűkös keretek miatt egyre nehezebb feladat – fűzte hozzá Vezér Éva. Tavaly kilenc A kategóriás seregszemlén 20 hazai alkotás szerepelt. A legköltségesebb részvétel a cannes-i és a berlini fesztiválon való bemutatkozás, hiszen ott minden évben saját pavilon, illetve stand épül, ezért nem csupán a részt vevő produkciók, hanem általában a magyar film és filmszakma promóciója is fontos feladat. A cannes-i alapköltség 20, a berlini körülbelül 15 millió forintnál kezdődik.
Miközben a költségek nőnek, a Magyar Filmunió 2006-hoz képest 30 százalékkal kevesebb támogatásból, 115 millió forintból működött tavaly. Vezér Éva elmondta az is: sajnos a költségvetés csökkentése és a megítélt támogatás féléves ütemezése miatt nem tudnak hosszabb távra tervezni, és le kellett mondaniuk a kisebb jelentőségű fesztiválokon való részvételről, noha az ezeken való bemutatkozás is fontos lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.