BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Véres dráma" az Oscaron – Galéria

A Coen fivérek véres drámája nyerte meg a három legfontosabb szobrocskát, a Nem vénnek való vidék lett az év legjobb filmje.

Amellett, hogy – a várakozásoknak megfelelően – Javier Bardem elnyerte a legjobb férfi mellékszereplő, díját, a Nem vénnek való vidék megkapta a legjobb adaptált forgatókönyvért, a legjobb rendezésért, és a legjobb filmért járó Oscart is. A hollywoodi mainstreamtől igencsak messze járó Coen fivérek ezzel a hármas győzelemmel olyan filmkészítők nyomdokaiba léptek, mint Francis Ford Coppola vagy James Cameron. Joel Coen beszédében kijelentette: bár közhelynek hangzik, igaz, hogy mindegyik jelölt filmet fantasztikusnak találta.

Érdekesség, hogy mind a négy, színészetért járó szobrot európaiak söpörték be. Bardem mellett Marion Cotillard kapta a legjobb női főszereplőnek járó díjat a Piaf című filmben nyújtott alakításért. A brit Daniel-Day Lewis királynőnek járó térdhajtással vette át másodszor a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscart az előző évi győztes Helen Mirrentől. A színészt korábban a Bal lábam címszereplőjeként díjazták, most a There Will Be Bloodért kapta meg az Oscart. Nagy Britanniát rajta kívül Tilda Swinton képviselte, aki a Michael Clayton női mellékszereplőjeként érdemelte ki a szobrot. A technikai teljesítmény tekintetében a Bourne ultimátum győzött: a legjobb vágás, hangvágás, és hang keverést díját is elnyerte.

A díjátadó nemzetközi jellegét tovább erősítette, hogy a Disney franciaországi környezetben játszódó mozija, a L’ecsó lett az év legjobb animációs filmje, a legjobb filmdalt pedig egy ír-cseh szerzőpáros alkotta meg a Once című, Dublinban játszódó romantikus filmhez. A legjobb filmzene a Filmakadémia szerint az Angliában játszódó Vágy és vezeklésben hangzott el. Oscart kapott Dante Ferreti is, az olasz művész Fellini művészeti rendezőjeként lett ismert, most pedig Tim Burton véres musicaljét, a Sweeney Toddot álmodta meg. A legjobb jelmezért járó szobrot az Elizabeth – Az Aranykor kapta meg.

A show legidősebb szereplője Robert F. Boyle volt, a 99 éves művészeti rendező életművéért kapott Oscart. Boyle 1941-ben kezdett el a filmstúdiók művészeti részlegénél dolgozni, és 1942-ben csatlakozott Alfred Hitchcock csapatához a Szabotőr című film elkészítése során. A következő évtizdekben számos alkalommal dolgozott együtt a thriller mesterével olyan filmeken, mint  Marnie, a Madarak vagy az Észak-északnyugat, amelyért Oscarra is jelölték. Hatalmas, hat évtizedet felölő életművében a Hitchcock filmeken kívül olyan produkciók is megtalálhatóak, mint a Harag napja vagy a az 1968-as Thomas Crown ügy.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.