BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jótékonyan ható produkciós pályázat

A mostanában véget érő, 2007–2008-as évad repertoárján jól lehetett érzékelni a Katona József produkciós pályázat hatását, számos teátrumban éppen kortárs magyar írók friss darabjai adták a jelentős sikereket. A Radnóti Színház egyik kiemelkedő produkciója az Asztalizene, Térey János műve (a jeles költő éppen ezért a darabjáért kapta meg az idei Aegon Művészeti Díjat), vagy például az Örkény István Színházban szintén komoly siker a számos szakmai díjjal jutalmazott Finito, amely Tasnádi István drámájából született meg, Mácsai Pál rendezésében. De az ország más teátrumaiban is láthatók kortárs magyar szerzők darabjai.

A 2008-as, márciusban meghirdetett pályázatra 50 millió forint áll rendelkezésre az NKA miniszteri keretéből. A pályázatokat elbíráló hétfős szakmai kuratóriumra a drámaírói kerekasztal tett javaslatot a Magyar Színházi Társaságnak, a végleges névsort az elnökség javaslata alapján Hiller István oktatási és kulturális miniszter hagyta jóvá. Az OKM-től kapott információk szerint a beérkezett 61 műből 25 nyert támogatást. Ebből független produkció a nyertesek negyede, határon túli a nyertesek közel harmada, gyermek- és ifjúsági darab a nyertesek szintén negyede. Két-két művel került be a támogatottak közé Parti Nagy Lajos és Visky András.

A pályázat alapvető célja, hogy támogassa a kortárs magyar színművek bemutatását hazai és határon túli színpadokon. Jelentkezni a 2008. szeptember 1-je és 2009. augusztus 31-e között bemutatandó produkció tervével lehetett. Mivel a pályázatot benyújtó teátrum és a drámaíró közösen nyer támogatást, így a produkciós pályázat hatása az irodalmi életben is érzékelhető, ennek köszönhetően született meg az utóbbi években több jelentős kortárs színmű. A pályázat a nyertes művek szerzői honoráriumához, illetve a tervezett produkciós költségekhez járul hozzá. A szerző ősbemutató esetén 500 ezer, új bemutatónál 250 ezer forint támogatást kaphat. A színház a bemutató jellegétől függetlenül, nagyszínpadi előadás esetén legfeljebb hárommillió, kamaraprodukciónál kétmillió, stúdió-előadásnál legfeljebb egymillió forintos produkciós támogatásban részesülhet. EE

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.