Bajban a kortárs művészet
Az utóbbi években megszokhattuk, hogy a Budapesti Őszi Fesztivál (BŐF) sokféle érdekességet kínál a kortárs művészet iránt érdeklődőknek. Az október 19-ig tartó 17. BŐF, a legnagyobb hazai kortárs összművészeti mustra ezúttal azonban jóval kisebb költségvetésből valósul meg, mint tavaly, s így jelentős produkciókat nem tudtak meghívni. Ugyanakkor nem egyszerűen az a baj, hogy a múlt évi 162 millió forintos költségvetés után az idén 127 millió áll csupán rendelkezésre – ez óriási csökkenés –, a legnagyobb gond a tervezhetőség hiánya. A mostani támogatásokról ugyanis szinte az utolsó pillanatig nem tudtak biztosat a szervező Budapesti Fesztiválközpont Kht. vezetői, így pedig lehetetlen például keresett külföldi együtteseket, produkciókat meghívni.
A BŐF fenntartója Budapest Főváros Önkormányzata, kiemelt támogató az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM), a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) és az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM). Végül fő támogató is akadt, a
T-Home, s éppen Liptay Gabriella kommunikációs igazgató fogalmazott így a BŐF sajtótájékoztatóján: fontos, hogy a cégek felismerjék a progressziót a kortárs, innovatív eseményekben.
Végül is megérkezett a mentőöv, az NKA is segített, de a szervezőknek így is le kellett mondaniuk több izgalmas produkcióról. Ahogy Kovalik Balázs rendező, a BŐF művészeti vezetője fogalmazott: „Jó lenne több pénz, de leginkább valami létbiztonságot, kiszámíthatóságot szeretnénk ahhoz, hogy az állandó kapkodás, tűzoltás helyett végre előre tervezhessünk.” A BŐF-nek 160–200 millió forintos költségvetéssel kellene működnie ahhoz, hogy érdekes újdonságokat mutathasson be a magyar közönségnek, s előre tervezhessen. „Egy zeneszerzőnek nem mondhatom szeptemberben, hogy komponáljon nekünk októberre új zeneművet, csak mert mostanra derült ki, mennyiből gazdálkodhatunk. Az egyik neves európai színházi rendezővel évek óta tárgyalunk, de hiába. Most is csak szégyenkezünk, ezek óriási presztízsveszteségek” – fűzte hozzá.
A kortárs produkcióknak helyet adó Trafó – Kortárs Művészetek Háza igazgatója, Szabó György lapunknak elmondta: noha ilyenkor már a jövő évadot kellene előkészítenie ahhoz, hogy jelentős produkciókat még lefoglalhasson, egyelőre csak májusig tervezhet. A most készülő előadó-művészeti törvény talán hoz némi változást a tervezhetőségben, de ha nem, akkor a Trafó arculatváltásra kényszerül, el kell küldenie munkatársakat, és minden produkciót a jegybevételre alapozva kell meghívnia. Ez viszont azért nehéz, mert a kortárs művészetek iránt jórészt a fiatalok érdeklődnek, ők azonban nem tudják megvenni a drágább jegyeket.
A Trafó költségvetése jelenleg 16 millió forinttal kevesebb, mint 2003-ban volt, s ez az inflációt is figyelembe véve jelentős csökkenés. A programok 53 százalékát már nem az éves költségvetésből finanszírozzák, hanem saját maguk teremtik elő, ez óriási munkát jelent. Különösen azért, mert tapasztalataik szerint a szponzorok, a magáncégek abban érdekeltek, hogy érdekes, különleges projekteket támogassanak, nem pedig abban, hogy intézményt segítsenek. Ez utóbbi sokkal inkább az állam vagy az önkormányzat feladata lenne, ezért Szabó György szerint az államnak átcsoportosításokkal és erőteljesebben kellene támogatni a piacon nehezebben élő, ugyanakkor értéket képviselő, újdonságokat hozó eseményeket, intézményeket. Mert ha nem változik a helyzetük, megszűnik jövőre a Trafó nemzetközisége – fűzi hozzá az igazgató. Márpedig tíz éve számos jelentős külföldi újdonságot, (tánc)színházi, összművészeti produkciót itt ismerhetett meg a hazai közönség.


