Mintegy 130 ezer ember éltette tegnap Moszkvában Vlagyimir Putyint. A Luzsnyiki stadionban a honvédelem napján megtartott tömegdemonstráción az orosz miniszterelnök is felszólalt. „Nem engedjük, hogy bárki is ránk erőltesse az akaratát, ma mi vagyunk a haza védelmezői. A harc Oroszországért folytatódik, a győzelem a mienk lesz” – mondta hívei előtt.
Putyinnak nincs nagy szüksége arra, hogy választói köre nagyságát demonstrálja: ő volt, és ő is maradt a március 4-i elnökválasztás esélyese, így aligha kérdés, hogy négy év szünet után hat évre visszahódíthatja a Kremlt. Sőt, a friss közvélemény-kutatások azt is valószínűnek tartják, hogy akár már az első fordulóban megszerezheti a győzelemhez szükséges ötven százalékot a 140 milliós országban.
A támogató demonstráció inkább az egyre nagyobb tömegeket vonzó ellenzéki tüntetésekre adott, már-már logikus válasz volt. Putyin ellenzéke különösen a decemberi parlamenti választások után aktivizálódott. A voksolás a korábbinál jóval szerényebb sikert hozott a jelenleg kormányfőként működő politikus pártja, az Egységes Oroszország számára, ám a szűkített pártlistával zajlott szavazáson elért 49,5 százalékos eredményhez is csalás kellett az ellenzék szerint.
A vádakat Putyin könnyedén rázta le az elmúlt hetekben, az azonban számára is világossá vált: az elnökség elérése sokba fog kerülni. A miniszterelnök a napokban tette közzé például a hadsereg fejlesztésével kapcsolatos ígéreteit. A 23 000 milliárd rubeles tervet nem annyira az Oroszország szomszédságában fenyegető konfliktusok, hanem a hadsereg fejletlensége motiválja a politikus szerint, aki szerint a hadiipari komplexum megújítása más iparágak fejlődésének motorjává válhat. Putyin emellett a szociális juttatások bőkezű emelésével kampányol – öszszességében a szövetségi kiadások az idén 14 százalékponttal növekedhetnek az egy évvel korábbihoz képest.
Mostanra már számszerűsítették a kampányígéretek összegét: a Capital Economics londoni közgazdászai az eddigi kijelentések alapján 2018-ig 4800 milliárd rubeles (35 000 milliárd forintot meghaladó) többletkiadással számolnak, amelynek egyelőre nincs is meg a fedezete. Az orosz GDP 45 százalékát kitevő összeg a nyersolajexport-bevételek nélkül számolt államháztartási deficitet 15 százalék körüli szintre emelné. A Capital Economics úgy kalkulált: ahhoz, hogy az ígéretek ellenére kiegyensúlyozott legyen a költségvetés, a mostani, iráni embargó miatt magasnak számító, 120 dollár körüli árszintnél is drágább, hordónként 130 dolláros olajátlagárra lenne szükség. Ezt az összeget jelenleg 117 dollárra teszik – 2008-ban, amikor Putyin elnöki mandátuma lejárt, 55 dollár is elég volt.
Jóllehet Oroszország államadóssága mindössze a GDP 10 százalékát teszi ki, és a növekedés is jóval az európai átlag felett, 3 százalék körül lehet az idén, a Fitch Ratings mégis osztja a londoni közgazdászok aggodalmait. A hitelminősítő a múlt hónap közepén levette a napirendről Oroszország adósosztályzatainak javítását, stabilra módosítva a szuverén orosz besorolások kilátását a felminősítés lehetőségére utaló addigi pozitívról. A Fitch Ratings elsősorban politikai okokkal magyarázta a megnövekedő kockázatokat, mondván a kormányzatra nehezedő lakossági nyomás hatására lanyhulhat a kormány készsége a költségvetési kiigazítások végrehajtására.
A politikai nyomás azonban nem csak az ellenzéki tüntetésekben nyilvánul meg, súlyos gazdasági következményekkel is jár. Elsősorban a burjánzó korrupció, a hatóságok cégekkel szembeni kiszámíthatatlan lépései veszik el a befektetők kedvét: a működő tőke menekülése az orosz gazdaság egyik negatív jellemzőjévé vált. Miközben jelentősen nőtt a tőkebeáramlás – a 2010-ben elért 142 milliárd dollárhoz képest 2011 első 9 hónapjában már meghaladta a 165 milliárdot –, a kiáramlás is felgyorsult: a 2010-es 99 milliárd után 2011 első három negyedévében már 127 milliárd dollár volt a föderáció központi bankjának adatai szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.