BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszország és az EU egymás ellen: hideget és meleget is fújnak

Az orosz gazdaságfejlesztési miniszter, Alekszej Uljukajev abban reménykedik, hogy Oroszországnak sikerül folytatnia a befektetési együttműködést Németországgal, annak ellenére, hogy a Nyugattal való kapcsolatai az utóbbi időben hűvössé váltak - írta a RIA Novosztyi.  A miniszter Moszkvában munkatalálkozót tartott Rainer Seelevel, aki az orosz-német külkereskedelmi kamara elnöke, egyben a Wintershall igazgatóságának elnöke.

A találkozó során a felek megvitatták a Németország és Oroszország közti gazdasági kapcsolatok helyzetét, valamint a német gazdaság oroszországi tevékenységének távlatait. Alekszej Uljukajev szerint az orosz-német gazdasági kapcsolatok szilárd alapon állnak és pozitív tendenciákat mutatnak fel. A Wintershall igazgatóságának elnöke pedig arról beszélt, hogy az EU és Oroszország közti kapcsolatok lehűlése ellenére a német gazdaság nem szándékozik mérsékelni a tevékenységét. "Erre az a válaszunk, hogy javitsuk az üzleti légkört és kedvezőbb feltételeket teremtsünk a külföldi befektetők - köztük a németek - tevékenysége számára" - hangoztatta az orosz gazdaságfejlesztési miniszter.

Az Itar-TASZSZ arról ír, hogy több európai ország elkezdte egyszerűsiteni a vízumszabályokat az orosz turisták részére. Elsőként Olaszország jelezte, hogy dijentesen bocsátanak ki beutazó vizumot azoknak az orosz turistáknak, akik részt akarnak venni több nemzetközi hirű rendezvényen. Görögország is megkönnyíti a beutazást az orosz turisták részére, a vízumot a legrövidebb időn belül adják ki részükre. A közelmúltban pedig a moszkvai amerikai nagykövetség főkonzulja, Julie Kavanagh is megigérte, hogy meggyorsitják részükre a beutazó vízumok kiadását.

Közben a cseh parlament képviselőinek kamarája nem támogatta azt a javaslatot, amely utasitásokat adna a kormánynak arra, hogy az EU több tagállamával együtt gazdasági szankciókat vezessen be Oroszországgal szemben.

Litvánia energiaügyi minisztere ugyanakkor felszólította az amerikai szenátust, hogy gyorsítsa meg az Európába irányuló földgáz exportjának engedélyezését - jelentette a BBC News. Jaroslav Neverovic szerint Litvánia "politikai árat" kényszerül  fizetni azért, mert tejes mértékben rá van utalva az orosz gázszállításokra. "Egy 75 évvel ezelőtt hozott törvény nem teszi lehetővé számunkra, hogy hozzájuthassunk az önök bőséges és megfizethető árú energiaforrásaihoz"  hangoztatta a litván miniszter. Szerinte ez nem tisztességes, és visszaélés a monopohellyzettel.

Ám míg az EU csúcspolitikusai Moszkvát további szankciókkal fenyegetik, Nagy-Britannia állítólag azt tervezi, hogy közvetlenül vásárol gázt Oroszországtól. A Huffington Post szerint a legnagyobb brit energiavállalat, a Centrica, amelynek a tulajdonában van a British Gas társaság, októberben elkezdheti orosz gáz közvetlen importálását. "A Centrica tervei hatályban maradnak az Ukrajna miatti diplomáciai aktivitások és európai politikusok azon nyomása ellenére, hogy csökkentsék az energiafüggőséget Oroszországtól" - írják. A Huffington Post szerint Nagy-Britannia gáztermelése évente 7 százalékkal csökken. Az ország most Németországon és más európai országokon keresztül importál orosz földgázt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.