Közélet

Hajléktalanok: idén indul a vörös kód riasztás

Augusztusi adatok szerint Magyarországon a hajléktalanok átmeneti ellátására 5549 alkalmas férőhely van. A nyár utolsó hónapjában 707-en voltak a várólistán, a legtöbben, több mint félezren, valamelyik budapesti hajléktalanszállóra szerettek volna bekerülni.

A hajléktalanok ellátásával összefüggésben csaknem 360 millió forint keretösszegű pályázatot hirdetett a kormány a krízisidőszak többletterheinek a finanszírozására, a többi között a diszpécserszolgálatok megerősítésére. Ezenkívül egy 50 millió forintos keretösszeget is biztosítanak a hajléktalanokat segítő szervezeteknek biztonsági tartalékként, hogy ha további igények merülnek fel a krízisidőszakban, akkor azokra legyen forrás – közölte a Világgazdasággal az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Erre azért van szükség, mert egy júniusban megjelent törvénymódosítás szerint extrém időjárási körülmények esetén, amikor a meteorológiai szolgálat kettes fokú riasztást ad ki – mínusz 10 Celsius-foknál alacsonyabb vagy 27 Celsius-foknál tartósan magasabb napi átlaghőmérséklet esetén –, a szociális és nyugdíjpolitikáért felelős miniszter úgynevezett vörös kód figyelmeztetést rendel el.

Az új eljárási rend idén télen lép először életbe, vagyis rendkívüli hideg időjárás esetén az egyébként nem hajléktalanokat segítő bentlakásos intézményeket is meg kell nyitni a hajléktalan emberek előtt, ha a diszpécserszolgálat azt jelzi, hogy a hajléktalanokat ellátó rendszer már nem tudja fogadni a segítségre szorulókat – közölte az Emmi. Az új eljárási rendet november elsejétől, a krízisidőszak elejétől kötelező követni.

A legfrissebb adatok szerint nagy eltérések vannak megyénként a hajléktalanellátásra várakozók listáján – olvasható a Szociális Ágazati Portál augusztusi jelentésében. Budapest kiemelkedik a várakozók számát tekintve. Augusztusban 707 hajléktalan várt átmeneti szállásra. Nagy részük (74 százalék) budapesti intézménybe szeretne bekerülni. Idén az egyik leghidegebb téli hónapban, februárban 855-en vártak hajléktalanszállásra. A portál adatai szerint országosan 5549 férőhely áll a hajléktalanok rendelkezésére. A budapesti helyek száma 3149, vagyis a fővárosban van az összes férőhely több mint fele. Az augusztusi adatok szerint az ország nyolc megyéjéből egyáltalán nem jelentettek várakozót. A megyék többségében azért regisztráltak ellátásra várókat: a legtöbbet, 524-et a fővárosban, a legkevesebbet, négy főt pedig Heves megyében.

Az Emmi tájékoztatása szerint a kormány évente kilencmilliárd forintot költ hajléktalanellátásra, a tavalyi krízisidőszakban további 400 millió forintot fordítottak erre. Az intézményi ellátás mellett országosan 84 utcai szociális munkaszolgálat segíti a hajléktalan emberek ellátását – közölte a Világgazdasággal az Emmi. A minisztérium kiemelte: augusztusban 229-en tartózkodtak hajléktalanok számára fenntartott rehabilitációs intézményben, hajléktalanok otthonában 436 fő, a hajléktalan személyek átmeneti szállásán 4723 fő, éjjeli menedékhelyen 3001 fő tartózkodott. 2010 óta 110-ről 122-re bővült a nappali melegedők száma, ebből 42 önkormányzati, 13 egyházi, 67 pedig egyéb nem állami, nonprofit fenntartásban működik, központi költségvetési támogatással.

hajléktalanszálló hajléktalan
Kapcsolódó cikkek