A járvány után átalakulhatnak a globális ellátási láncok: több ágazat nagyvállalata áthelyezheti a gyártóbázisait, ebben a folyamatban célpontok lehetnek a régiós országok, köztük Magyarország is – derül ki a Coface hitelbiztosító legfrissebb elemzéséből. A lehetőség kihasználásának alapvető feltétele a hatékony termelés, és ezzel összefüggésben a további fejlesztések az automatizáció és a digitalizáció területén. Magyarország helyzetét javíthatja, hogy az utóbbi években a beruházások volumene nagyot nőtt. A hitelbiztosító szakértői szerint többek között gépipari, vegy-
ipari cégek térképére kerülhet fel a régió, benne Magyarország is a járványt követően.
Egyelőre abszolút bizonytalan a világgazdasági helyzet, még azt is nehéz megjósolni, mikor indul el a fellendülés. Az viszont valószínűsíthető, hogy a járvány után változások lesznek a termékeket a gyártósortól a végső fogyasztókig biztosító ellátási láncokban. A globális ellátási láncok átmenetileg leálltak, például a kínai gyárakban előállított termékekből alakult ki hiány az év első hónapjaiban, kínálati sokkot okozva számos piacon. A beszerzési vezetők a kockázatok csökkentése érdekében várhatóan diverzifikálni fogják a beszerzési forrásaikat – vélik a Coface hitelbiztosító szakemberei.
Az elemzés szerint Kína valószínűleg nem veszíti el vezető beszállítói pozícióját, de a járvány utóhatásaként megjelenő diverzifikációs folyamat megteremtheti a lehetőséget a kelet-közép-európai országok számára is arra, hogy növeljék részesedésüket a globális ellátási láncokban.
A régiós országok külkereskedelmi tevékenysége és a beépülésük az ellátási láncokba az elmúlt évtizedekben egyre fokozódott. Ezt a folyamatot segítette az érintett államok belépése az Európai Unióba. A Coface-elemzés szerint a képzett munkaerő, Nyugat-Európa közelsége, az utóbbi évek béremelései ellenére még mindig alacsonynak mondható a munkaerőköltség, a viszonylag jó infrastruktúra és a stabil üzleti környezet különböző befektetéseket terelhet a kelet-közép-európai térségbe. Mindez az alacsonyabb hozzáadott értékű gyártás szintjéről magasabb szintre emelheti a régiós, benne a magyar gazdaságot, számottevő növekedési lehetőséget biztosítva a térségnek.
A régió gazdaságai az elmúlt időszakban növelték a termelékenységüket az automatizálás és a „robotizáció” egyre szélesebb körű alkalmazásával. Az ilyen befektetésekre nagy szükség lesz a jövőben is, hiszen ezek segítségével tudnak igazán sokat profitálni az ellátási láncok átalakításából a régiós országok.
A Coface szerint Magyarországon a beruházások tempós növekedést mutattak az elmúlt években, ez pedig jó alapot adhat a következő időszakban a termelékenység fokozásához, a hatékonyabb gyártástechnológiák bevezetéséhez. Magyarországon a nemzetgazdasági beruházások a 2016-os visszaesés után, 2017-ben – éves összevetésben – 24,4 százalékkal, 2018-ban 19,6 százalékkal, 2019-ben pedig 13,9 százalékkal növekedtek. Hosszabb távon nézve pedig szintén látványos bővülés történt, tavaly a 2000-es szint 209 százalékánál jártak a beruházások a KSH adatai szerint.
A hitelbiztosító elemzői úgy látják, hogy az elektronikai cikkeket és alkatrészeket gyártó cégek, gépipari, vegyipari és szállítmányozással foglalkozó vállalatok térképére is felkerülhet a régió. Emellett az információtechnológiai szolgáltatásoknak is helyet adhat a kelet-közép-európai térség. Különösen, ha az érintett országok, köztük Magyarország, fokozni tudják a digitalizációs fejlesztést célzó beruházási volument.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.