A törvényjavaslatot Jerrold Nadler, New York állam képviselője nyújtotta be az elmúlt hetek sorozatos tömeglövöldözéseire reagálva. Az úgynevezett "Védjük meg a gyermekeinket" nevű jogszabály-tervezet

21 évre emelné a félautomata puskák vásárlásának korhatárát, valamint törvénytelennek minősítené és beszolgáltatásra kötelezné a nagy kapacitású lőszertárolókat és -adagolókat.

A tervezetet több mint kilenc órányi tárgyalás után fogadták el.

Az összesen 44 fős bizottságban a pártvonalak mentén oszlottak meg a szavazatok. Az összes demokrata párti képviselő a törvényjavaslat javára, míg a Republikánus Párt összes képviselője a javaslat ellen tette le voksát. A szavazás végeredménye így 25:19 lett.

Hangun,Laying,On,A,Gun,/,Firearms,License,Certificate
Fotó: Shutterstock

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke az igazságügyi bizottság döntésére reagálva helyi idő szerint csütörtök este egyik demokrata párti kollégájának írt levelében megígérte, hogy már

a jövő héten a képviselőház elé bocsátják a törvényjavaslatot és szavaznak is róla.

Emellett  olyan rendszer tervezetéről is beszámolt, amely a jelenleg működésben lévő "sárga riasztás" rendszer alapján épülne fel. A sárga riasztás az eltűnt, vagy vélhetően elrabolt gyermekekről ad le azonnali információt a környező médiafelületeknek. A tervezet szerint erre példára épülve szeretnének riasztási rendszert bevezetni a tömeglövöldözésekre is.

Jerrold Nadler, a törvényjavaslat előterjesztője, bírálta a Republikánus Párt tétlenségét a fegyverbirtoklás ügyében,

elutasítva azt a narratívát, miszerint a demokrata párti képviselők átpolitizálják ezeket a tragédiákat annak érdekében, hogy új rendelkezéseket vezethessenek be.

Jim Jordan, Ohio állam republikánus képviselője erre reagálva elmondta, hogy egyetért a cselekvéssel, azonban úgy véli, a Demokrata Párt nem jó irányból közelíti meg a problémát. Mint fogalmazott,

nem a törvények szigorítására, hanem az ok-okozati összefüggések megértésére kellene koncentrálni.

Hozzátette, szerinte 

a demokraták állandóan a törvénytisztelő polgárok jogainak megnyirbálására törekednek ahelyett, hogy megpróbálnák megérteni, miért történnek ezek a gonoszságok.

A képviselő kétségeit fejezte ki a törvényjavaslat hatékonysága felől is.

A vita során felszólalt Lucy McBath, Georgia állam demokrata párti képviselője is, aki a törvényjavaslat mellett érvelve elmondta, miként érezte a saját bőrén a zabolátlan fegyverhasználat és a faji előítéletek következményeit, miután afroamerikai fiát egy benzinkútnál lelőtték, mert túl hangosan hallgatta a zenét.

Texasi mészárlás: az amerikai fegyverszövetség elzárkózott a fegyvertartási szabályok szigorításától

Ismét fellángolt a vita az amerikai fegyvertartási és fegyverviselési szabályozásról. 

Mindeközben a National Review című amerikai konzervatív lap hírportálja arról számolt be, hogy New York állam törvényhozása csütörtökön megszavazta a félautomata puskák vásárlására és birtoklására vonatkozó korhatáremelést 18-ról 21 évre, jóllehet az amerikai szövetségi törvény értelmében kézifegyverhez - tehát nem puskához - csakis 21 éves kortól juthat bárki.  Mint írják, New York városa kivételével - ahol eddig is engedélyhez és 21 éves életkorhoz volt kötve mind a fegyverhasználat, mind a fegyverbirtoklás - a tagállam többi részén

már 16 éves kortól szabadon lehet puskát tartani, és még csak engedély sem kell hozzá.

A szenátusban emellett egy tízfős, republikánus és demokrata párti szenátorokból álló csoport igyekszik konszenzusra jutni olyan törvényjavaslat kidolgozásában, amely a biztonságos fegyverhasználatot segítené elő az országban, és amelyet a hetekben terveznek a szenátus elé bocsátani.