BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Németország és Franciaország a lengyel kormány megbuktatásához kérhette Kijev segítségét

A lengyel közszolgálati televízió újságírója szerint a lengyel kormány bukásáért cserébe gyors uniós csatlakozást ígértek Ukrajnának. A lengyel ellenzéki politikusok kétkednek az értesülés valóságában.

Brüsszelben nem hivatalosan azt mondják, hogy Németország és Franciaország gyors uniós belépést ígért Ukrajnának, ha Kijev segít megbuktatni a regnáló lengyel kormányt – írta az X platformon a lengyel közszolgálati televízió, a TVP brüsszeli tudósítója, Dominika Cosic. Cosic azzal magyarázza az elméletét, hogy az EU nem bővíthető a szerződések módosítása nélkül, és éppen Lengyelország akadályozza ezeket a változtatásokat.

Polish,And,Ukrainian,Flags,Waving,In,The,Wind,On,The
Fotó: Shutterstock

A TVP újságírója által közölt spekuláció egybeesik Witold Waszczykowski, a Jog és Igazságosság (PiS) európai parlamenti képviselője által a Wirtualna Polska portálnak adott vasárnapi interjúban megfogalmazott vádakkal. A politikus szerint Kijev kormányváltást szeretne a közép-európai országban, ugyanis Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a PiS kritikusát, a Polgári Platformot vezető Donald Tuskot szeretné lengyel miniszterelnöknek.

Waszczykowski arra hivatkozott, hogy az Ukrajnával való együttműködésért felelős küldöttség vezetője az Európai Parlamentben. Az EP-képviselő pedig azt tapasztalja, hogy az ukránok inkább a német és francia politikusokkal állnak kapcsolatban, mint az ő bizottságával. 

A Wirtualna Polska több politikust is felkért az értesülés kommentálására: az ellenzéki Új Baloldal pártszövetség társelnöke, Robert Biedron  álhírnek nevezte az információt, szerinte az kizárólag a PiS politikusainak fejében létezik. A korábbi miniszterelnök, jelenleg EP-képviselő és szintén ellenzékben politizáló Leszek Miller képtelenségnek nevezte a felvetést. Lengyelországban október 15-én tartanak parlamenti választásokat. A szeptemberi felmérések átlaga szerint a Jog és Igazságosság, a jelenlegi kormánypárt a 

szavazatok 37 százalékát kapná, ha most tartanák a választásokat. 

A legfőbb ellenzéki szövetség, a Polgári Platform vezette Polgári Koalíció 29,5 százalékra tenne szert. Bejutna a parlamentbe még a voksok 10,5 százalékával a nacionalista és libertárius pártok alkotta szövetség, a Konföderáció (Konfederacja), valamint az Új Baloldal (Nowa Lewica) nevű tömörülés is 10 százalékkal. A Harmadik Út nevű koalíció, amelyet a Lengyel Parasztpárt (PSL) és a Szymon Holownia volt elnökjelölt által alapított Lengyelország 2050 alkot, szintén a törvényhozásba kerülne 10 százalékponttal.

A szlovák határon állítaná meg a migránsokat Morawiecki

Rendszeres közúti ellenőrzéseket rendelt el a lengyel–szlovák határon Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök az illegális bevándorlás megfékezése céljából. Mindezt maga Morawiecki mondta el hétfőn a kelet-lengyelországi Krasnik városában, egy kampánygyűlésen. Mind a két országban a bevándorlás a hamarosan következő választások egyik fontos témája.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.