BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kisebbségek is életüket adják a fronton

Az ukrajnai kisebbségek helyzetét vizsgálta az EU Krakkóban, így a magyar álláspont is terítékre került. Magyarország szövetségese Románia volt a kérdésben.

Miután Ukrajna szeretne mielőbb az Európai Unióhoz csatlakozni, az EU és az Európa Tanács Krakkóban szervezett konferenciát, ahol Kijev igyekezett bizonyítani elkötelezettségét a kisebbségi jogok védelme kapcsán, melyen Bocskor Andrea, a Fidesz európai parlamenti képviselője is részt vett és a Magyar Nemzetnek beszélt tapasztalatairól.

Az egyébként kárpátaljai származású képviselő elmondta, hogy az ukránok szeptember 21-én fogadtak el egy úgynevezett módosítási törvényt, amely állításuk szerint 90 százalékban megfelel a Velencei Bizottság ajánlásainak, amelyet a testület a tavaly decemberben elfogadott kisebbségi törvényhez készített. Azonban Bocskor szerint az engedmények csupán morzsákat jelentenek a 2017-et megelőző helyzethez képest és csupán azokból a jogokból ad vissza valamennyit, amelyeket pont ők vettek el nem is olyan régen.

20210907 Kárpátalja Ukrajna MunkácsMunkácsi II. Rákóczi Ferenc KözépiskolaFotó: Mirkó István  Magyar Nemzet 20210907 Kárpátalja Ukrajna Munkács
Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola
Fotó: Mirkó István  Magyar Nemzet
Iskola Kárpátalján.
Fotó: Mirkó István / Magyar Nemzet

Hozzátette, hogy több kisebbség képviselői ennek ellenére dicsérték az ukrán erőfeszítéseket, a magyarok mellett csupán a románok emeltek szót a jogfosztással szemben. Véleménye szerint ez azért van, mert a magyarok mellett csupán a románok rendelkeztek kiépített iskolahálózattal az országban. A rendezvényen szóba került a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola helyzete is, ahol az idei tanévnyitón megtiltották a magyar nemzeti szimbólumok használatát és a himnusz lejátszását is. A románok azt a kérdést is felvetették, hogy 

miért tiltakozik az ukrán kormány az ellen, hogy a magyarokat és a románokat őshonos kisebbségnek nyilvánítsák, ami legalább a középiskola végéig biztosítaná az anyanyelvi oktatást az országban.

A képviselő szerint bár az EU és az ET képviselő diplomatikusan fogalmaztak és nem voltak kritikusak, de jelezték, hogy azért nem hisznek el mindent és nyitottak voltak a magyar részről érkező álláspontra például a 2017 előtti oktatási és nyelvi jogok kapcsán. Bocskor kifejtette azt is, hogy a háborúban a kisebbségek ugyanúgy szenvednek, azok tagjai nemzetiségtől függetlenül harcolnak a fronton, ezért is elfogadhatatlan, ha őket másodrangú szerepbe akarják szorítani.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.