A napokban meghirdetett újabb pályázati körben tízmilliárd forint keretösszegre jelentkezhetnek a kistelepülési önkormányzatok saját tulajdonú épületeik felújítására, eszközök beszerzésére – mondta Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos csütörtökön a Zala vármegyei Sárhidán.

A kormánybiztos felidézte, hogy idén három korábbi pályázati körben juthattak forrásokhoz a kistelepülések. Az első körben a kisboltok rezsitámogatására biztosítottak nyolcmilliárd forintot, a második pályázaton önkormányzati fenntartású utak, járdák építésére, felújítására nyertek ötmilliárdot, nemrég pedig kihirdették a falusi civil szervezetek támogatására biztosított hárommilliárd forintos pályázat nyerteseit.

GYOPÁROS Alpár
Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Gyopáros Alpár hangsúlyozta, hogy 

jövőre is folytatódik a falusi CSOK, sőt 50 százalékkal emelkedik az igényelhető összeg. 

Folyamatosak a falusi útalap beruházásai is – amelyek keretében négy-öt számjegyű utak újulnak meg –, ennek jóvoltából négy év alatt 4000 kilométernyi útszakasz korszerűsítése készült el.

A kormánybiztos aláhúzta, hogy a Magyar falu program elsődleges kedvezményezettjei az olyan aprófalvas vármegyék, mint Zala, ahol már láthatók a fejlesztések eredményei. Megújulnak a járdák, az utak, az intézmények, a falusi CSOK-nak köszönhetően pedig a magánporták is.

Gyopáros Alpár arra is felhívta a figyelmet, hogy ma már gyorsan elkelnek a falusi ingatlanok, mert szívesen költöznek ki az emberek, vagy maradnak helyben. Ez a lényege is a programnak, hogy javítsák a falvakban élők életminőségét, illetve elérjék azt a demográfiai fordulatot, amely már látszik: a kistelepülések több mint felén növekszik a népességszám.

Kifejtette, hogy 

a komplex program elsődleges kedvezményezettjei az önkormányzatok, hiszen azok biztosítják a közszolgáltatásokat, intézményeket, amelyek közvetlenül befolyásolják az emberek életminőségét.

A Magyar falu program indulása óta eltelt négy évben Zala vármegyében már több mint 40 milliárd forint támogatást nyertek el. Sárhidának ez idő alatt 136 millió forint pályázati forrás jutott.

Vigh László országgyűlési képviselő (Fidesz–KDNP) felidézte, hogy Zalában 258 település található, amelyből tíz város. Népszerűvé váltak a falvak, ma már szinte nincsenek eladó ingatlanok vagy építési telkek, ez is bizonyítja, hogy sikerprogram a falvak fejlesztési támogatása.

Zsálek-Nagy Marianna polgármester (független) úgy fogalmazott, a 760 lelkes településnek volt honnan hová fejlődnie, az épületek, eszközök állapota mind korszerűsítést igényelt. Önerőből nem lett volna mindezekre lehetőségük, de a Magyar falu program előfinanszírozásának és százszázalékos támogatásának köszönhetően számos beruházásra tudtak pályázni.