BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Putyin személyes fogadta be Aszadot és családját

Putyin humanitárius okokra hivatkozva biztosította menedékjogot Aszadnak.

Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen döntött úgy, hogy menedékjogot biztosít Bassár el-Aszadnak és családjának – erősítette meg Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn. „Ilyen döntéseket természetesen csak az államfő hozhat. Ez az ő döntése volt” – mondta Peszkov, bár nem kívánta kommentálni Aszad hollétét. Hozzátette, hogy nincs további közölnivalója az üggyel kapcsolatban.

Putyin személyes fogadta be Aszadot és családját
Putyin személyes fogadta be Aszadot és családját / Fotó: AFP

Az orosz állami média vasárnapi jelentése szerint Aszad Moszkvába menekült, miután a szíriai ellenzéki erők átvették az irányítást a főváros felett – írja a Politico. 

Aszadnak humanitárius okokra hivatkozva biztosítottak menedékjogot Oroszországban.

Aszad iráni és orosz támogatású rezsimje közel 25 éven át uralta Szíriát vaskézzel. Emberi jogi visszaélésekről ismert, köztük vegyi fegyverek alkalmazásáról a 2011 óta tartó polgárháborúban. Mihail Uljanov, Oroszország bécsi nemzetközi szervezetekhez delegált nagykövete, az X-en megerősítette a hírt:  
„Friss hírek! Bashar al-Assad és családja Moszkvában. Oroszország nem hagyja cserben barátait nehéz helyzetekben” – írta.

Európai vezetők üdvözölték a szíriai rezsim összeomlását, amelyet azzal vádolnak, hogy civil területek válogatás nélküli pusztítását, ártatlan emberek önkényes fogva tartását és a kínzás széles körű alkalmazását irányította a hírhedt börtöneiben.

Aszad bukása egy történelmi fordulat

A közelmúltban újjáéledt szíriai fegyveres konfliktus miatt az ország jövője bizonytalan, Aszad bukása ugyanakkor egy történelmi fordulat – erről is beszélt lapunknak Csicsmann László, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, akit a kialakult helyzetről kérdeztünk.

„Először is, Bassár el-Aszad szíriai elnök bukásának óriási jelentősége van a régióban. A szíriai polgárháború egy proxyháború volt, amelyben külső hatalmak játszottak fontos szerepet. Oroszország és Irán Aszadot, míg a Perzsa-öbölbeli olajmonarchiák és Törökország az ellenzéket támogatták. Ez egy történelmi fordulat, egy új fejezet Szíria történetében” – fogalmazott a szakértő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.