Ukrajna amerikai szállítmányból származó ATACMS rakétái vészesen fogynak – írja a Magyar Nemzet a The New York Times beszámolójára hivatkozva. A lapnak két, névtelenséget kérő amerikai tisztviselő nyilatkozott. Az ATACMS rakéták, amelyek akár 300 kilométeres távolságra is elérnek, először 2023 őszén érkeztek Ukrajnába rövidebb hatótávú modellek formájában.
Idén tavasszal az Egyesült Államok már modernebb változatokat küldött, de használatukat eleinte az ukrán területekre korlátozták. Joe Biden elnök 2024 novemberében enyhítette a szabályozást, lehetővé téve Ukrajnának, hogy orosz területek ellen is bevesse a rakétákat. A szabályok enyhítése után Kijev intenzív rakétacsapásokat hajtott végre orosz katonai célpontok ellen.
Biden távozása és Donald Trump januári hivatalba lépése új kihívások elé állíthatja Ukrajnát. Trump ugyanis többször kijelentette, hogy hibának tartja az amerikai rakéták orosz területeken való használatának engedélyezését, és elnökként valószínűleg visszavonná ezt a döntést. Az új amerikai elnök emellett nem tervezi további rakéták biztosítását, mivel az Egyesült Államok a saját készleteit már más régiókba irányította.
A rakétahiány miatt Ukrajna egyre inkább arra kényszerül, hogy mérsékelje támadásait, ami csökkentheti nyomását az orosz hadseregre.
Bár Kijev folyamatosan lobbizik a nyugati fegyverszállítmányok bővítéséért, a jelenlegi amerikai és brit döntések, valamint az új amerikai kormány politikája Ukrajna háborús stratégiájának jelentős átalakítását eredményezhetik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.