BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitörési pont: Ukrajna a világ legnagyobb tíz hadiipari gyártója közé kerülhet

Teljesen átalakul az ukrán gazdaság. A védelmi ipar kulcsszerepet játszhat a háború utáni helyreállítás során.

Dmitro Kuleba korábbi külügyminiszter szerint egy teljesen új gazdasági modell alakul ki. Az ukrán magánszektor is „széles körben” hasznosíthatná a hadiipar fejlett technológiáit, például a mesterséges intelligenciával működő drónokat és az autonóm járműveket, amelyeket jelenleg a frontvonalon alkalmaznak. Szerinte ezek a technológiák alkalmasak lehetnek „a gazdaság elemzésére, a termékek és szolgáltatások áramlásának optimalizálására, hogy azok hatékonyabbak és ügyfélközpontúbbak legyenek” – írja a Kárpáti Igaz Szó.

Kiemelt szerephez juthat a védelmi ipar az ukrán  helyreállítás során / Fotó: AFP

William Courtney, a RAND Corporation vezető kutatója, az Egyesült Államok korábbi nagykövete szerint Ukrajna versenyképes hadiipari gyártóvá válhat, különösen az ár-érték arány tekintetében. 

Az ország jelentős fejlődést ért el a szoftverfejlesztés, a mesterséges intelligencia, a robotika és a katonaijármű-gyártás terén, és ezekben az ágazatokban Európa egyik vezető szereplőjévé válhat.

Véleménye szerint egy évtizeddel a háború befejezése és egy stabil tűzszünet vagy békeszerződés után Ukrajna a világ tíz legnagyobb hadiipari termelője közé kerülhet.

Csak az a fránya korrupció

Dmitro Krukovec, a Kijevi Közgazdasági Iskola makrogazdasági elemzője szintén optimista az ország jövőjével kapcsolatban, és úgy véli, hogy Ukrajna a háború után is fontos gazdasági szereplő marad.
Katerina Bondar, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) munkatársa azonban arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna számára nehézséget okozhat a külföldi befektetések bevonzása. Ennek fő okai szerinte 

a gyenge igazságszolgáltatási rendszer és az elégtelen szellemitulajdon-védelmi jogszabályok.

A tőke főként külföldről érkezhet, ám egyelőre nem látunk jelentős befektetéseket. Ennek oka az állammal, a jogi szabályozással és a bírósági rendszerrel szembeni bizalmatlanság

– fejtette ki Bondar.

Charles Lichfield, az Atlanti Tanács geogazdasági központjának igazgatóhelyettese arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna védelmi iparának elsődlegesen a belföldi igényeket kell kielégítenie, ami korlátozhatja az exportlehetőségeket.

„Az ukrán kormánynak az ország saját szükségleteire kell összpontosítania, így valószínű, hogy az előállított hadiipari termékek nagyobb része belföldön marad” – hangsúlyozta Lichfield.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.