BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meghosszabbította a kormány a migrációs válsághelyzetről szóló rendeletet

Magyarország kormánya meghosszabbította a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetről szóló jogszabály hatályát.

A kormány a 30/2025. kormányrendeletében meghosszabbította a válsághelyzetet fél évvel szeptember 7-ig.

kormányülés
válsághelyzet
veszélyhelyzet
Orbán Viktor szerint a tömeges bevándorlás válsághelyzet okoz hazánkban / Fotó: Orbán Viktor / Facebook

A szerda esti Magyar Közlönyben kihirdetett rendelet a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvényre hivatkozik, amelynek alapján „az országos rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetőjének kezdeményezésére, az idegenrendészetért és a menekültügyért felelős miniszter javaslatára a kormány rendeletben rendelheti el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet”.

A magyar kormányt a fenti szervek vezetői arról tájékoztatták, hogy

a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet elrendelésének a feltételei fennállnak, ezért a kabinet úgy döntött, hogy a kormányrendelet időbeli hatályát meghosszabbítja.

A válsághelyzetet először 2015 szeptemberében hirdették ki Magyarországon, akkor csak néhány megyére, majd 2016-tól az egész ország területére. Azóta a jogszabályt időbeli hatályát többször meghosszabbították. 

A jogrend előnye, hogy nagyobb rugalmasságot biztosít a kormány számára, emiatt hamarabb tud reagálni a felmerülő problémákra. 

A rendelet lényeges a magyar törvényhozás működése szempontjából, mivel válsághelyzetben több, főként építésekkel kapcsolatos döntést elég, ha a kormány hoz meg a parlament helyett.

A kormány legfeljebb fél évvel hosszabbíthatja meg a  különleges jogrendet, legutóbb múlt szeptemberben döntött így.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.