BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Menekültek: tavaly visszaesett a kérelmek száma az Európai Unióban

A 2024-es menekültügyi adatokat tartalmazó jelentés szerint ázsiai országokból 363 100 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában, ami az összes kérelem 40 százalékát tette ki. Az európai országok közül a legtöbb menekült Törökországból és Ukrajnából érkeztek.

Az előző évhez képest 2024-ben 13 százalékkal kevesebb, mintegy 912 ezer nem uniós állampolgár nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.

Repatriation center for asylum seekers in Eisenhüttenstadt Eurostat: éves szinten 13 százalékkal csökkent a menedékjog iránti kérelmek száma az EU-ban menekült migráció
Éves szinten 13 százalékkal csökkent a menedékjog iránti kérelmek száma az EU-ban / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A 2024-es menekültügyi adatokat tartalmazó jelentés szerint ázsiai országokból 363 100 ember nyújtott be első alkalommal nemzetközi védelem iránti kérelmet az Európai Unió valamely tagállamában, ami az összes kérelem 40 százalékát tette ki. Ázsiát az Afrikából (236 600; 26 százalék), a Dél-Amerikából (176 100, 19 százalék), majd a más európai országokból érkezett menedékkérők követték (125 200, 14 százalék). 

Az európai országok közül a legtöbben Törökországból (37 százaléka), Ukrajnából (20 százalék), Georgiából (10 százalék), Oroszországból (8 százalék) és Koszovóból (5 százalék) érkeztek. Tavaly, az előző évhez hasonlóan a szíriaiak alkották a menedékkérők legnagyobb csoportját (148 ezer), ami az összes kérelem 16 százalékát jelentette. 

Őket a venezuelai (72 800) és az afgán (72 200) állampolgárságúak követték. A menedékkérelmek 25 százalékát tavaly Németországban (229 700) nyújtották be, majd csökkenő sorrendben Spanyolország (164 000, 18 százalék), Olaszország (151 100, 17 százalék) és Franciaország (130 900, 14 százalék) következik.

Több mint 36 ezer kiskorú kért nemzetközi védelmet

Az EU egészében százezer emberre kettő olyan menedékkérő jutott, aki első alkalommal kért menedéket az EU-ban. Arányuk Cipruson (7,2) és Görögországban (6,6) volt a legmagasabb, megelőzve Írországot és Spanyolországot (mindkettő 3,4) és Luxemburgot (3,2). Tavaly mintegy 36 300 felnőtt kísérő nélküli, kiskorú fordult a hatóságokhoz nemzetközi védelemért az Európai Unió valamely tagállamában. 

A kiskorúak legtöbbje, 32 százalékuk szíriai (11 600), majd pedig afgán (5700, 16 százalék), egyiptomi (3000, 8 százalék), szomáliai (2400, 7 százalék) és guineai (1300, 4 százalék) volt. Közülük a legtöbben Németországba (13 300, 37 százalék), Hollandiába (4300, 12 százalék), Görögországba (4000, 11 százalék), Spanyolországba (3300, 9 százalék) és Bulgáriába (2600, 7 százalék) érkeztek – tájékoztatott az uniós statisztikai hivatal.

Ki marad Ukrajnában? Milliók kértek már menedéket az EU-ban

Az előző hónapokhoz képest novemberben tovább nőtt azoknak az ukrán állampolgároknak a száma, akik ideiglenes védelmet biztosító menedékes státusszal rendelkeztek az Európai Unió valamely tagországában, számuk a vizsgált hónap végén meghaladta a 4,2 milliót.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.