Hétfőn hagyta jóvá az Európa Tanács az Európai Számvevőszék (ECA) jelentéséről szóló következtetéseket – számolt be a tanács az oldalán.
Az orosz–ukrán háború okozta migrációs kihívások kezelése érdekében az EU fokozatosan kiigazította a kohéziós politika szabályait a kohéziós program európai menekültprogramjának (CARE) elfogadásával.
A számvevőszék megvizsgálta, hogy a tagállamok hatékonyan használták-e fel a CARE programot és a rendelkezésre álló kohéziós politikai alapokat a menekültek szükségleteinek kielégítésére. Arra a következtetésre jutott, hogy
a menekültprogram segített a tagállamoknak a válság kezelésében.
A számvevőszék azonban azt is megállapította, hogy a kohéziós program nem vizsgálta a CARE teljes támogatását és felhasználását, és azt javasolta: ha a Európai Bizottság új, a válsággal kapcsolatos intézkedésekre vagy módosításokra vonatkozó javaslatokat készít, akkor gondoskodjon egy megfelelő monitoringrendszerről is.
Márciusban a Világgazdaság is beszámolt arról, hogy megugrott az ukrán menedékkérők száma. Az ukrán menekültek száma már meghaladja a négymilliót az Európai Unióban.
A jelentés szerint február végén 4 306 800 menedékes státusszal rendelkező ukrajnai állampolgár élt az Európai Unió valamely tagországában, 21 015-tel (0,5 százalékkal) többen, mint január végén. Az átmeneti védelmet biztosító legtöbb jogállást ukrajnai menekültek számára ez idáig – a tagállamoktól beérkezett adatok szerint – Németország (1 177 800), Lengyelország (994 790) és Csehország (397 750) biztosította.
Magyarország az ideiglenes védelmi státusz bevezetése óta 39 580 ilyen jogállást biztosított ukrajnai menekültek számára, a vizsgált hónap, február folyamán pedig 255-öt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.