BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Történelmi pillanat: megkezdődött a béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között

A Boszporusz melletti Dolmabahce-palotában lezajló találkozó a harcoló felek közötti diplomáciai előrelépés jele. A béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között több mint három év után kezdődött el.

Az orosz és az ukrán delegáció pénteken Isztambulban találkozik, több mint három év után először, miközben Donald Trump amerikai elnök nyomást gyakorol mindkét félre, hogy vessenek véget Európa második világháború óta legvéresebb konfliktusának.

Történelmi pillanat: megkezdődött a béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között
Megkezdődött a béketárgyalás Oroszország és Ukrajna között / Fotó: Anadolu /AFP

A Reuters cikke szerint a Boszporusz melletti Dolmabahce-palotában lezajló találkozó a harcoló felek közötti diplomáciai előrelépés jele, akik 2022 márciusa óta nem találkoztak személyesen.

A tárgyalásokkal kapcsolatos alacsony várakozások csütörtökön tovább csökkentek, amikor Donald Trump élesen bírálta az orosz hozzáállást az ukrajnai béketárgyalásokhoz, és kijelentette: „Semmi sem fog történni, amíg Putyin és én nem találkozunk.” 

Török külügyminisztériumi források szerint török, amerikai és ukrán tisztviselők közötti találkozóra kerül sor greenwichi idő szerint 07:45-kor, majd greenwichi idő szerint 09:30-kor a török, orosz és ukrán delegációk tárgyalásaira kerül sor.

Putyin vasárnap közvetlen tárgyalásokat javasolt Ukrajnával Törökországban, de elutasította, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Vlagyimir Putyin távolmaradása a béketárgyalásról sokakat felháborított. Az Európai Unió totális embargót is kilátásba helyezett Oroszországgal szemben.

Az orosz elnök továbbra is ragaszkodik régóta hangoztatott követeléséhez, hogy Kijev engedjen át területeket Moszkvának, illetve hagyjon fel NATO-tagsági ambícióival, és váljon semleges országgá. Ukrajna ezeket a feltételeket a kapitulációval egyenértékűnek tekinti, és jövőbeli biztonságának garanciáit keresi a világhatalmaknál, különösen az Egyesült Államoknál.

 

  • Az Egyesült Államokat a tárgyalásokon Michael Anton, az amerikai külügyminisztérium politikai tervezésért felelős igazgatója képviseli,
  • az orosz küldöttséget Vlagyimir Medinszkij, a Kreml segédtisztje vezeti, tagja a védelmi miniszterhelyettes, a külügyminiszter-helyettes és a katonai hírszerzés vezetője,
  • az ukrán küldöttséget Rusztem Umerov védelmi miniszter vezeti, részt vesznek benne az ukrán hírszerző szolgálatok helyettes vezetői, a hadsereg vezérkari főnökének helyettese és a külügyminiszter-helyettes.

Az Egyesült Államok komoly áttörésre egyelőre nem számít az ukrajnai háború lezárásáról szóló, ukrán és orosz részvétellel szervezett isztambuli tárgyalásokon – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter Antalyában csütörtökön, mielőtt Isztambulba utazott.

Marco Rubio a NATO külügyminiszteri tanácskozása után úgy fogalmazott: nincsenek komoly elvárásai a tárgyalásokat illetően, ugyanakkor hozzátette, hogy ott lesz ő és Fidan török külügyminiszter, valamint az ukrán küldöttség és egy alacsonyabb szintű orosz tárgyalódelegáció. 

A NATO-főtitkár optimizmusának adott hangot a katonai szövetség tagországainak informális külügyminiszteri találkozóján azzal kapcsolatban, hogy lehetséges majd némi áttörést elérni

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.