BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Donald Trump, Vlagyimir Putyin
orosz-ukrán háború

Trump: Putyin nélkül nem lesz értelme találkozni – patthelyzet alakult ki az isztambuli béketárgyalások körül

A béketárgyalások kilátásai továbbra is bizonytalanok, miközben Moszkva és Kijev között mély a bizalmatlanság. Donald Trump szerint semmilyen előrelépés nem várható Oroszország és Ukrajna között, amíg ő személyesen nem találkozik Vlagyimir Putyinnal.

Donald Trump amerikai elnök élesen bírálta az orosz hozzáállást az ukrajnai béketárgyalásokhoz, és kijelentette: „Semmi sem fog történni, amíg Putyin és én nem találkozunk.”

Donald Trump, Vlagyimir Putyin
orosz-ukrán háború
Donald Trump szerint semmilyen előrelépés nem várható Oroszország és Ukrajna között, amíg ő személyesen nem találkozik Vlagyimir Putyinnal / Fotó: Alekszej Nikolszkij / Nicholas Kamm / AFP

A kijelentést a Bloomberg értesülései szerint Trump elnök az Air Force One fedélzetén tette az Egyesült Arab Emírségekbe tartva, miközben a törökországi béketalálkozó sorsa kérdésessé vált. 

Trump szerint Putyin csak akkor ment volna el, ha ő is megjelenik.

Moszkva alacsony szintű delegációt küldött Isztambulba, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „komolytalan színjátéknak” nevezett. Szerinte csak vezetői szintű tárgyalásoknak van értelme. Eközben európai diplomaták – köztük a lengyel külügyminiszter – azzal vádolták Putyint, hogy időhúzásra játszik.

A NATO-külügyminiszteri találkozón Antalya városában amerikai és európai vezetők próbálták egyeztetni a következő lépéseket.

Trump egyelőre nem kötelezte el magát újabb szankciók mellett, noha az európai vezetők szerint ehhez korábban megkapták az amerikai támogatást. A május 12-re javasolt feltétel nélküli tűzszünet határideje mindenesetre eredmény nélkül telt le.

Még mindig bizonytalan Trump részvétele

Miközben Putyin maximalista követeléseket hangoztat – például a nyugati katonai segítség teljes megszüntetését –, Trump azt mondja, még fontolóra veheti, hogy pénteken elutazik a tárgyalásokra, ha „a helyzet úgy kívánja”.

A tárgyalások további sorsát egyelőre homály fedi, miközben Moszkva továbbra is elutasítja a washingtoni tűzszüneti javaslatot, amely a Krím orosz fennhatóságának amerikai elismerését is tartalmazza. Az USA ezzel párhuzamosan új javaslatcsomagon dolgozik, és a NATO–Oroszország Tanács újraindítását is felvetette.

Orosz–ukrán béketárgyalás: Trump bejelentette, hogy személyesen is ott lehet Isztambulban

A béketörekvéseket saját diplomáciai körútjába illesztheti, ha úgy alakul az útvonala. Donald Trump amerikai elnök üdvözölte a május 15-i orosz–ukrán béketárgyalásokat, és kilátásba helyezte, hogy személyesen is részt vehet rajtuk.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.