BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutális összegbe kerül Ukrajna újjáépítése, amit Brüsszel Kelet-Közép-Európával fizettetne meg

Az Európai Unió belerokkanhat, ha újjá akarja építeni Ukrajnát. Az uniós költségvetés teljes egészét négy évig erre kellene ugyanis költeni, hogy elég legyen.

Ukrajna újjáépítése felemésztené az Európai Unió költségvetését, különösen, ha az unió tényleg komolyan gondolja, hogy alig pár éven belül felveszi az országot a közösségbe. Jelenleg az EU vezetése 2030-ig lezavarná Ukrajna uniós csatlakozását, aminek költségét főként a kelet-közép-európai országokkal fizettetnének meg.

Aftermath of Russian night attack on Markhalivka village
Ukrajna újjáépítése horribilis összeget emésztene fel / Fotó: NurPhoto via AFP

Az Origo összeállítása szerint az ukrán gazdaságot már most is a külföldi hitelezők tartják lélegeztetőgépen, miközben az európaiak az ukrán gabonadömpinget vagy a megemelkedett árakat az orosz–ukrán háború kitörése óta is egyre nehezebben viselik. Az ország újjáépítése pedig a lap szerint valóságos katasztrófával járna az unió minden polgára, de leginkább a Közép-Kelet-Európaiak számára.

Az Európai Uniónak nincs annyi pénze, amibe Ukrajna újjáépítése kerülne

A Fitch hitelminősítő múlt heti értékelése szerint Ukrajna újjáépítése 524 milliárd dollárba kerülhet, ami a tavalyi ukrán GDP 2,8-szorosa, forintra átszámolva pedig 186 ezer milliárd forint. Ekkora összegbe kerülhet a háborúban megsérült infrastruktúrát, kórházakat, iskolákat és lényegében úgy ahogy van a teljes közszolgáltatást helyreállítani.

Ezzel szemben az EU tavalyi költségvetése 142 milliárd euró kifizetést tartalmazott, Ukrajna újjáépítése tehát közel négy év teljes kiadásával járna együtt, miközben az EU-nak már most sincs túl sok szabad forrása. A helyzet megoldásához két út vezethet, az uniós hitelfelvétel, amit a befizető országok is el akarnak kerülni vagy a források átcsoportosítása.

Ez utóbbi a reálisabb, és 

ennek legnagyobb elszenvedői azok a kelet-közép-európai országok lesznek, amelyek fejlettségük miatt idáig elsődleges kedvezményezettjei voltak a kohéziós forrásoknak. 

Ez azt jelenti, hogy a következő uniós költségvetési ciklusban, 2030 után nagy valószínűséggel ezen források jelentős részét át kellene irányítani Ukrajnába, így lényegében nem maradna miből fejleszteni a közszolgáltatásokat a régióban.

Brüsszel mégis a mielőbbi csatlakozást szeretné

Ráadásul az európai politikusok is Ukrajna mielőbbi felvételét hirdetik, például Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint reális, hogy 2030-ra felvegyék az unióba Ukrajnát, ezért már idén meg kellene nyitni az összes csatlakozási fejezetet az ország előtt. Összehasonlításképp a 2014 óta tagjelölt Szerbia a 35 fejezetből csak 24-et nyitott meg a tavalyi év végéig.

A Fitch múlt heti jelentése szerin Ukrajna adósbesorolása CCC, illetve korlátozott csőd szintjén található és mind a kettő mélyen a befektetésre ajánlott kategória alatt található, jelezve az ukrán gazdaság katasztrofális állapotát. 

A hitelminősítő előrejelzése szerint az ukrán költségvetési hiány 2025-ben a GDP 19,3 százalékára emelkedik.

Az ország kiadásai pedig várhatóan a háború után is magasak lesznek, hiszen Ukrajna valószínűleg megtartja nagy létszámú haderejét, miközben a folyó fizetési mérleg hiánya már idén is elérheti a GDP 14,5 százalékát, és jövőre a belföldi hitelfelvétel is nőni fog. Eközben az infláció is tovább emelkedik, idén átlagosan 12,3 százalék lesz.

A Fitch szerint ugyanakkor Ukrajna idei finanszírozási igényeit kényelmesen fedezik a külföldi segélyek, sőt még a következő évre is maradnak likviditási tartalékok. A nettó külföldi finanszírozás várhatóan eléri az 55 milliárd USD-t, szemben a 2022-24-es évi átlagos 25 milliárd USD-vel, főként az orosz befagyasztott eszközökből származó nyereség előrehozása miatt. 

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) programjában azt vetíti előre, hogy az állam likviditási tartalékokat halmoz fel a külföldi segélyek beáramlásának felhasználásával, 9,1 milliárd USD-t különítve el vésztartalékként erre az évre, ez a GDP 4,5 százaléka.

A korrupció továbbra is óriási probléma Ukrajnában

A hitelminősítő arra is rámutat, hogy Ukrajna alacsony, 30,1-es WBGI-besorolással (államkötvény-minősítéssel) rendelkezik. Ez a szerint pedig tükrözi az orosz–ukrán konfliktust, a gyenge intézményi kapacitást, a jogállamiság egyenetlen alkalmazását és a magas korrupciós szintet. Mindez nem véletlen, Ukrajnában egyre átláthatatlanabbá válik az állami működés. A titkosított szerződések, az elcsalt közbeszerzések és a kétes beszerzések mára a mindennapok részévé váltak. 2025 elején a korrupcióellenes hatóságok razziát tartottak Kijevben, ahol bevásárlószatyrokba és dobozokba rejtett dollármilliókat találtak. A gyanúsítottak között magas rangú városházi tisztviselők, bizottsági vezetők és önkormányzati képviselők is voltak. Május elején előzetes letartóztatásba helyezték Andrij Szmirnovot, az elnöki hivatal korábbi hivatalvezető-helyettesét nagyszabású korrupcióval gyanúsítják.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.