Az Egyesült Államok adósrabszolgaságba zuhanásának lehetőségére figyelmeztetett Elon Musk milliárdos vállalkozó, az amerikai kormányzati hatékonyságéért felelős szervezet korábbi vezetője.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az államadósság utáni kamatfizetés jelenleg a teljes szövetségi kormány bevételeinek 25 százalékát emészti fel, és véleménye szerint amennyiben a bevételeket meghaladó kiadások tovább növekednek, akkor csak a kamatfizetésre marad pénz.
A kongresszus alsóháza május végén fogadta el a Donald Trump elnök által is támogatott törvényt, amely megemelné a szövetségi kormány számára az adósságplafont, a másik oldalon ugyanakkor komoly adócsökkentéseket tartalmaz az amerikai emberek számára.
Tartalmazza egyebek között az elnökválasztási kampány fontos ígéretét, amely a túlóra adómentességéről, a vendéglátóiparban dolgozók borravalójának köztehermentességéről szól, és az idősek társadalombiztosítási juttatásának adómentességét is biztosítja.
A törvényben szerepel kiadáscsökkentés is, amelynek mértékét azonban több republikánus politikus kevesli. A demokraták részben a kiadási szigorítások miatt egységesen elutasítják a jogszabályt.
Elon Musk korábban élesen bírálta a törvény elfogadását annak kiadásnövelő hatásai miatt, és szégyennek mondta arra nézve, akik megszavazta.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője a milliárdos bírálatára reagálva úgy fogalmazott, hogy az elnök ismeri Elon Musk véleményét a törvénnyel kapcsolatban, de kitart véleménye és annak szükségessége mellett.
Stephen Miller, a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese, az elnök politikai tanácsadója szerdán a közösségi médiában megjelent bejegyzésében hívta fel a figyelmet arra, hogy aki a törvény ellen szavaz, az az adócsökkentés ellen is szavaz. Egyben azt hangsúlyozta, hogy a jogszabály, a Big Beautiful Bill nem hagyományos értelemben vett költségvetési törvény, hanem adócsökkentésről, jóléti reformról, valamint a határőrizet erősítéséről szóló jogszabálycsomag, amely 1600 milliárd dolláros kormányzati kiadáscsökkentést is tartalmaz.
A Big Beautiful Bill névre keresztelt gazdasági-pénzügyi törvénycsomagot a képviselőház szűk többséggel fogadta el, és most a szenátus előtt van. A felsőházban a republikánusok 53-47 arányú többségben vannak, ugyanakkor az adósságplafon megemelése miatt van olyan, a fiskális szigort követelő republikánus szenátor, aki nemleges szavazatot helyezett kilátásba.
Az Egyesült Államok államadóssága a június 3-i adat szerint 36 ezer 214 milliárd dollár volt.
Elon Musk alakította ki és vezette a Trump-adminisztráció első négy hónapjában a Kormányzati Hatékonysági Osztályt, a Fehér Házhoz tartozó tanácsadói intézményt, amelynek célja az amerikai költségvetés racionalizálása és a visszaélések, pazarlások kiszűrése. Az üzletember hivatalos kormányzati szerepvállalása május végén zárult le, amikor „különleges kormányzati alkalmazotti” státuszának törvényben szabott maximális időtartama letelt.
Trump a múlt héten sajtónyilvános eseményen köszönte meg Elon Musk munkáját, és azt is közölte, hogy az üzletember tanácsaira a jövőben is számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.