Elon Musk kemény szavakkal bírálta Donald Trump elnök új gazdasági csomagját, amelyet a republikánus szenátorokra próbál ráerőltetni. A milliárdos szerint a hatalmas kiadásokat tartalmazó törvénytervezet „visszataszító förmedvény”, amely az Egyesült Államokat a csőd szélére taszítja.
A világ leggazdagabb embere kedden este robbantotta a politikai bombát, amikor az X-en durván nekiment Trumpnak és az általa erőltetett, óriási kiadásokat tartalmazó törvénycsomagnak.
Sajnálom, de már nem tudom magamban tartani. Ez a hatalmas, arcátlan, klientúraépítő kiadási törvény egy visszataszító förmedvény
– írta Musk. „Szégyelljék magukat, akik megszavazták: tudjátok, hogy helytelen volt.” Hozzátette: „A Kongresszus csődbe viszi Amerikát.”
Musk korábban már hangot adott a csalódottságának a törvénycsomaggal kapcsolatban, miután a republikánusok az alsóházban megszavazták azt. Akkor úgy fogalmazott, hogy
A Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt egy keddi sajtótájékoztatón reagált Musk szavaira: „Az elnök pontosan tudja, hogy Elon Musk hogyan vélekedik a törvényről. Ez nem változtat az ő álláspontján – szerinte ez egy nagy, szép törvény, és kiáll mellette.”
Musk hivatalosan pénteken távozott kormányzati pozíciójából, ahol különleges státuszban vezette a DOGE-t.
Elon Musk búcsút mond Washingtonnak: közös sajtótájékoztatót tart Trumppal a Fehér Házban
A DOGE élén a világ leggazdagabb embere magára haragította kormányzati dolgozók tízezreit, míg a költségcsökkentést követelő szavazópolgárok körében óriási népszerűségre tett szert. Közel 130 napos washingtoni pályafutása mellett Elon Musk megosztó politikai szereplővé vált, munkássága mellett azonban kevesebbet foglalkozott a vállalataival, így több oldalról is a távozását követelték.
Nem sokkal Musk posztja után Rand Paul Kentucky állami republikánus szenátor is a milliárdos mellé állt.
„Egyetértek Elonnal. Jobban is tudnánk csinálni, és muszáj is” – írta az X-en Paul, aki már korábban is ellenezte a csomag bizonyos részeit.
Láttuk a kormányzati költekezés iszonyú pazarlását, és tudjuk, hogy újabb ötezermilliárd dollárnyi adósság óriási hiba
– tette hozzá.
Trump hétfőn több republikánus szenátorral is egyeztetett, köztük Paullal is, aki a CNN-nek elmondta: „Hosszasan beszéltem az elnökkel. Világosan elmondtam neki, hogy ha az adósságplafon-emelés benne marad a csomagban, nem tudom támogatni a törvényt.”
A Szenátus jelenleg a törvénytervezet több módosítását vizsgálja, céljuk, hogy július 4-ig Trump asztalára kerüljön a végső változat – ez rendkívül szoros határidőt jelent.
Paul szerint a csomag egyes elemei elfogadhatóak lennének, ha az adósságplafon-emelést különválasztanák. „Ha kiszednék azt a részt, a többit akár meg is fontolhatnám” – mondta, hozzátéve: Trump „leginkább ő beszélt” a megbeszélésük során.
Trump adócsomagja: tényleg most száll el az amerikai költségvetés, és jön a kötvénypiaci armageddon?
Nemcsak a vámháború miatt idegesek a befektetők. Trump adócsomagja a várakozások szerint tovább növeli az amúgy is rekordszinten lévő kamatkiadásokat, ami elriaszthatja a keresletet az amerikai kötvényaukciókon, így felerősítheti a tőkekiáramlást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.