BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átrendeződnek az etnikai arányok Európában, az Eurostat kimutatta, és nem is lassan

Az európai alapnépességgel kapcsolatban tulajdonképp semmi se változott: fogy. Európa népessége azokban az országokban nő, amelyek tömegesen fogadtak be bevándorlókat, mostanában, vagy már régóta. Ez az etnikai arányok átrendeződését jelenti, nem is lassan,

Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható – közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.

A bevándorlás miatt növekszik az EU népessége – Magyarországon volt a legnagyobb népességcsökkenés
A bevándorlás miatt növekszik az EU népessége / Fotó: dpa Picture-Alliance / AFP

A jelentés szerint 2012 óta az EU népességének a több halálozással, mint születéssel járó csökkenését felülmúlja a migrációs számok emelkedése.

Az EU népessége az 1960-as 354,5 millióról 2025. január 1-jére 450,4 millióra nőtt, ami 95,9 millió fős növekedés. Az uniós népességnövekedés üteme az elmúlt évtizedekben fokozatosan lelassult: 

a 2005–2024 közötti időszakban átlagosan évente mindössze mintegy 0,9 millió fővel nőtt, szemben az 1960-as éves átlagosan mintegy hárommilliós növekedésével.

Az uniós országok közül a legnépesebb Németország 83,6 millió lakossal, míg a legalacsonyabb lakosságszámmal Málta (0,6 millió) rendelkezik. 

  • Az EU-ban jelenleg legnépesebb Németországot, amely az EU lakosságának 19 százalékát teszi ki, 
  • Franciaország (15 százalék)
  • és Olaszország (13 százalék) követi. 

Ez a három ország január 1-jén az EU teljes népességének közel felét (47 százalék) tette ki.

Nyolc országban csökkent a népesség az EU-ban

2024. január 1. és 2025. január 1. között nyolc uniós országban csökkent a népesség. 

A legnagyobb csökkenést ezer főre vetítve 

  • Lettországban (a teljes népességváltozás mínusz 9,9), 
  • Magyarországon (mínusz 4,7), 
  • Lengyelországban
  • és Észtországban (mindkettő mínusz 3,4) regisztrálták. 

A legnagyobb népességnövekedési rátát ezzel szemben Málta (plusz 19), majd Írország (plusz 16,3) és Luxemburg (plusz 14,7) jegyezte fel – írta jelentésében az uniós statisztikai hivatal.

Korábban a Világgazdaság is megírta, hogy idén májusban 10 százalékkal kevesebb gyermek született Magyarországon, mint tavaly ilyenkor. A májusi adatok csak folytatják az egy hónappal korábbiakat: áprilisban jelentősen csökkent a születések és házasságkötések száma az előző év azonos időszakához képest.

A növekedést mutató országokban átrendeződnek az arányok

Mélyebbre hatolhatunk az adatok értelmezésében, ha rápillantunk az Eurostat táblázatára, amely a természetes fogyás-növekedés számait méri össze a migráció okozta mutatókkal.

A migráció nélküli mutatót tekintve szinte mindenhol fogy Európa alapnépessége, 

  • és messze a legnagyobb természetes csökkenést a németeknél látjuk: 331 ezer fő tavaly. A német népesség mégis 121 ezerrel fővel nőtt tavaly, a különbséget a migráció adja.
  • A franciáknál még nagyobb, 167 ezer fős a növekedés, az érdekesség hogy náluk szinte kivételesen nincs természetes fogyás, sőt ez a mutató is pozitív 17 ezer fővel. Az Eurostat közleményéből nem derül ki ennek az oka, más, korábbi jelentésekből tudhatjuk, hogy a tömeges bevándorlással másoknál régebb óta szembesülő országban a már rég ott élő bevándorlók járulhatnak hozzá a természetes növekedéshez.
  • Megint más Olaszország, nagy – 281 ezer fős – természetes fogyással, amit a migráció se tudott átfordítani, így az ország népessége 37 ezerrel kevesebb volt az év végén, mint egy évvel korábban. Ez még mindig rengeteg bevándorlót jelent.
  • Ezzel szemben a spanyol népességre nemcsak borzasztó nagy, de trendfordító hatást gyakorolt a migráció: a természetes fogyás 118 ezer volt, a spanyol népesség mégis nőtt 458 ezerrel. Ha ekkora ütemű marad a hatás, Spanyolország éveken belül drámai etnikai átrendeződéssel nézhet szembe.   
  • Ami a dupla mínuszokat illeti, ezeket jellemzően olyan országokban látjuk – kivétel az olaszok –, amelyek nem célországai a más régiókból érkezett bevándorlóknak. Tulajdonképp a keleti uniós országokról van szó, holott itt is befolyást gyakorolt a mutatókra – korábbi hírek szerint elsősorban Csehországban és Lengyelországban – az ukrajnai menekültek beáramlása.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.