Az Európai Unió népessége a negyedik egymást követő évben növekedett, január elsején elérte a 450,4 milliót, ami 1 070 702-vel több az előző évinél, az uniós népességnövekedés főként a migrációnak tulajdonítható – közölte az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat pénteken.
A jelentés szerint 2012 óta az EU népességének a több halálozással, mint születéssel járó csökkenését felülmúlja a migrációs számok emelkedése.
Az EU népessége az 1960-as 354,5 millióról 2025. január 1-jére 450,4 millióra nőtt, ami 95,9 millió fős növekedés. Az uniós népességnövekedés üteme az elmúlt évtizedekben fokozatosan lelassult:
a 2005–2024 közötti időszakban átlagosan évente mindössze mintegy 0,9 millió fővel nőtt, szemben az 1960-as éves átlagosan mintegy hárommilliós növekedésével.
Az uniós országok közül a legnépesebb Németország 83,6 millió lakossal, míg a legalacsonyabb lakosságszámmal Málta (0,6 millió) rendelkezik.
Ez a három ország január 1-jén az EU teljes népességének közel felét (47 százalék) tette ki.
2024. január 1. és 2025. január 1. között nyolc uniós országban csökkent a népesség.
A legnagyobb csökkenést ezer főre vetítve
A legnagyobb népességnövekedési rátát ezzel szemben Málta (plusz 19), majd Írország (plusz 16,3) és Luxemburg (plusz 14,7) jegyezte fel – írta jelentésében az uniós statisztikai hivatal.
Korábban a Világgazdaság is megírta, hogy idén májusban 10 százalékkal kevesebb gyermek született Magyarországon, mint tavaly ilyenkor. A májusi adatok csak folytatják az egy hónappal korábbiakat: áprilisban jelentősen csökkent a születések és házasságkötések száma az előző év azonos időszakához képest.
Mélyebbre hatolhatunk az adatok értelmezésében, ha rápillantunk az Eurostat táblázatára, amely a természetes fogyás-növekedés számait méri össze a migráció okozta mutatókkal.
A migráció nélküli mutatót tekintve szinte mindenhol fogy Európa alapnépessége,
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.