László Gyula régész-történész munkássága mellett képzőművészként is működött, és jelentős hagyatékot hagyott maga után, ami nemcsak a saját műveit, hanem pályatársak alkotásait is magában foglalja, köztük számos védett műtárggyal.
László Gyula 1933-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, ahol olyan neves mesterek tanították, mint Rudnay Gyula, Réti István, Csók István, Glatz Oszkár, Lyka Károly. Londonban, Rómában, Párizsban és Firenzében is járt művészeti tanulmányúton, és 1938-ban egy ösztöndíj keretében fél évig Görögországban tanulmányozta a görög és a bizánci művészeteket.
A hazai műtárgypiacon eddig leginkább a rajzai forogtak, kitűnően rajzolt, ami most is látszik, a 28 ezer forinton kínált, fiatal nőt ábrázoló lavírozott tusrajzán.
Szerepel az anyagban még Ferenczy Bénitől tollrajz 55 ezer forintért, Barcsay Jenőtől tusrajz 60 ezer forintért és Czimra Gyulától egy tusrajz 30 ezer forintért.
A régész-képzőművész a harmincas években megfordult több művésztelepen, kiterjedt baráti kör vette körül, főleg erdélyi művészek.
Korán kezdte az alkotást és hosszú ideig művelte, úgyhogy több művészgenerációval cserélt műtárgyakat, és sok elismert művésztől birtokolt ritkaságszámba menő korai munkákat.
Ilyen például a most aukcióra kerülő anyagban Szabó Vladimir képe 1922-ből, Benczédi Sándor korai agyagszobra 90 ezer forinton, Szervátiusz Jenő 1934-es fafaragása 220 ezer forintos kikiáltási áron. Nagy Albert hatvanas években festett kakast ábrázoló festménye 90 ezer forintról indul, de becsértéke a másfél millió forintot is elérheti. Nagy Albert erdélyi festőművész, a húszas-harmincas években Olaszországban élt és 1940-ben tért vissza Kolozsvárra. Erdélyben ma is keresettek a művei, erős gyűjtőkörrel rendelkezik.
László Gyula Kuporgó című kőszobra 140 ezer forintért várja a liciteket, az 1937-ben feleségének nászajándékba festett szárnyasoltára pedig igazi különlegesség és 170 ezer forinton kezd.
A László Gyula árverési anyag az Arte oldalán kívül az axioarton is hozzáférhető.
A különleges hagyatékok árverezése március 6-án tovább folytatódik a Vermes–Basilides hagyatékból való válogatással. Vermes István műgyűjtő és felesége Basilides Alíz papírrestaurátor, Basilides Sándor festő lánya kollekciójából az Arte árverezi Basilides Sándor harmincas évekből származó korai munkáit, Anna Margit és Ámos Imre műveit, egy Tóth Menyhért-festményt és néhány Hincz Gyula-alkotást.
Napjainkban már kevés értékes műveket tartalmazó hagyaték kerül ki a piacra a húszas-harmincas évekből, a többségük már szétesett, fő darabjai már újra gazdára találtak a műkereskedelem különböző platformjain, s nem kerültek tovább az unokákhoz.
Most már a harmadik-negyedik generáció árverez. A hagyatéki aukciókat megelőzi február 20-án egy plakát és vintage fotó árverés. A Latabár Kálmán, Páger Antal, Muráti Lili filmjeit hirdető moziplakátok 24 ezer forintos kikiáltási árról indulnak, ami meglehetősen kedvező árnak számít az egyre emelkedő árverési plakátárak mellett. A fotók közt Lugosi Lugo László, G. Fábry Zsuzsa és Simon Csilla felvételei 7-9 ezer forintos kezdőáron hozzáférhetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.