Recesszióhoz vezethet Donald Trump amerikai elnök keményvonalas kereskedelmi és migrációs politikája – figyelmeztetnek a Wall Street elemzői. A Kínával, az Európai Unióval, Kanadával és Mexikóval éleződő konfliktus az árak emelkedéséhez, a piacok és a beszállítói hálózatok destabilizálódásához vezethet. A harminc vezető iparvállalat Dow Jones indexe hétfőn ismét 1,33 százalékkal gyengült, miután kiderült, hogy Trump korlátozni akarja a kínai befektetéseket.
„Egy kiterjedt kereskedelmi háború a növekedés jelentős visszaesését okozhatja – írta jelentésében Ethan Harris, a Bank of America Merrill Lynch közgazdásza. – A bizalom megrendülése és a beszállítói láncokban keletkező zavar fokozhatja a kereskedelmet érő sokkhatásokat, ami egyenesen recesszióhoz vezethet.” Trump vámpolitikájának a következményei már megmutatkoznak a gazdasági adatokban is, az IHS Markit feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe a múlt héten héthavi mélypontra, 54,6 pontra esett vissza.
A konfliktusok pedig egyelőre csak éleződni látszanak. Washington következő lépése az autó- és alkatrészimportra kivetendő pótvám lehet, ami a Moody’s Investors Service szerint messze ható negatív következményekkel jár az egész szektorra, súlyos problémákat okozhat a globális ellátási láncban. Az amerikai gyártók közül különösen a General Motors és a Ford jár majd rosszul, mert mindketten nagyban függenek a mexikói és a kanadai importtól. A hitelminősítő szerint az autógyártók vagy kénytelenek lesznek lenyelni a költségnövekedést, hogy tartani tudják az eladásokat, ami a nyereség csökkenéséhez vezet, vagy áthárítják azt a fogyasztókra, de akkor kevesebb autót tudnak eladni, vagy kombinálniuk kell e kettőt.
Ami Kínát illeti, Washington összesen 450 milliárd dollárnyi importárura kivetendő pótvámmal fenyegetőzik, ezek közül az első 34 milliárd dollárnyira július 6-án már életbe is lépnek a tarifák. Kína eddig minden amerikai intézkedésre arányos lépéssel válaszolt, és ez így lesz a jövőben is. „Nyugaton úgy tartják, hogy ha valaki pofon vág, akkor tartsd oda a másik orcádat is. A mi kultúránkban visszaütünk” – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök a Wall Street Journal értesülései szerint egy múlt heti, húsz multinacionális vállalat vezérigazgatójával tartott találkozón. Ennek a politikának a jegyében Kína kedden bejelentette, hogy július 1-jétől megszünteti öt ázsiai ország takarmányimport-vámját. Az érintett termények közé tartozik a szójabab, a szójababpogácsa és a halliszt, a kedvezményezett országok pedig Banglades, India, Laosz, Dél-Korea és Srí Lanka. A szójabab behozatalát jelenleg 3, az abból készült pogácsáét 5, a hallisztét pedig 2 százalékos vám terheli – számolt be a Reuters. Az öt ország közül csak India számít jelentős szójababtermelőnek, 2016–2017-ben 11 millió tonnát állított elő, de ebből csak 269 ezer tonnát exportált. Peking legnagyobb szójaszállítója az Egyesült Államok, az onnan származó importra azonban Peking 25 százalékos pótvámot vetett ki, válaszul az amerikai intézkedésekre.
Becammogott a kínai piacra a medve
Beköszönt a medvepiac a kínai börzékre, kedden a Sanghaj Composite index 0,5 százalékkal gyengült, és ezzel már több mint 20 százalékot veszített értékéből a januári csúcs óta. A CNN értékelése szerint a kínai tőzsdékre a gazdaság lassulása mellett erős nyomást gyakorol az alakuló kereskedelmi háború az Egyesült Államokkal. | VG
Könnyítést ígér a Mercosur
A Mercosur-államok – Brazília, Argentína, Paraguay és Uruguay – készek hét év alatt 50 százalékkal, 35 százalékról 17,5-re csökkenteni az Európai Unióból származó autókat terhelő vámot, ami a nyolcadik évben teljesen megszűnne – értesült a szabadkereskedelmi tárgyalásokon felvetett javaslatról a Valor Econômico című brazil lap. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.