Egyenletesen lassulni fog az amerikai gazdaság növekedése a közeljövőben, ahogy jelentkeznek majd a Kínával folytatott kereskedelmi háború hatásai – véli a Reuters által megkérdezett több mint száz elemző. Számításaik szerint év végére, 2019 elejére a bővülés üteme a felére esik vissza. Szakértők egy része már korábban figyelmeztetett, hogy a második negyedév kimagasló, egész évre vetítve 4,1 százalékos GDP-bővülése is részben a feszültség éleződésének az eredménye: sok vállalat egyszerűen csak előbbre hozta a megrendeléseit, hogy elkerülje a később bevezetett vámok kifizetését. A CNBC szerint ez máris a légi és tengeri szállítási, valamint a raktározási költségek emelkedéséhez vezetett az Egyesült Államokban, ami a beszállítói láncok egészét érinti.
A legújabb tarifák tegnap léptek életbe: az Egyesült Államok ezúttal 16 milliárd dollár értékű kínai termékre vetett ki 25 százalékos vámot, amire Peking azonos értékű és mértékű válaszintézkedéssel felelt. Az amerikai kormány további 200 milliárd dollár értékű kínai termékre tervez vámot kivetni, és erre számít legfrissebb elemzésében a Moody’s is. A nemzetközi hitelminősítő szerint az éleződő feszültség 2019-ben 0,3-0,5 százalékpontot faraghat le a kínai GDP-növekedésből.
Folytatódnak ugyan közben a tárgyalások is a két fél között, de az e heti fordulótól már eleve senki nem várt kézzelfogható eredményt. „A szakadék a Trump-kormányzat és Kína között olyan széles, mint a Csendes-óceán, és úgy tűnik, hogy még tovább nő majd, mert az elnök azt hiszi, hogy győzelemre áll. Ráadásul a kínaiak sem tűnnek hajlandónak engedni” – mondta a CNBC-nek Scott Kennedy, a Center for Strategic and International Studies kutatóintézet Kínával foglalkozó osztályának igazgatóhelyettese.
Az orosz fejlődés is veszélyben van
A legújabb amerikai szankciók hatására az eredetileg vártnál kisebb mértékben nőhet idén az orosz gazdaság, miután az USA keddi intézkedései nyomást gyakorolhatnak a rubelre, és a következő 12 hónapban nőhet a tőkekiáramlás – jelentette ki Makszim Oreskin. Az orosz gazdasági miniszter elmondta: az amerikai szankciók miatt a gazdasági minisztérium 1,8 százalékra ronthatja idei GDP-növekedési prognózisát az eddigi 1,9 százalékról. Tavaly az orosz gazdaság 1,5 százalékos gazdasági bővüléssel zárta az évet. A minisztérium emellett az inflációs kilátásokat is 3,4 százalékra módosíthatja a korábbi 3,1 százalékról. | Cs.-V. A.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.